Nowy numer 44/2020 Archiwum

Życie to nie improwizacja

Jezus jest najwspanialszym Architektem naszego życia i wspaniałym Trenerem walki duchowej!

Ewangelia wg św. Łukasza (Łk 14,25-33)

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On zwrócił się i rzekł do nich: ”Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy patrząc na to zaczęliby drwić z niego: »Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć«. Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem”.

Jezus nie szukał nigdy taniej popularności. Tłumy idące za Nim „nie zawróciły Mu w głowie”. On, ponieważ kochał, stawiał mądre wychowania, wytyczał cele, zapraszał do wysiłku, wzrostu, nawrócenia.

Jezus tłumaczy nam dziś tajemnice życia opartego na Nim. Jeśli chcemy być Jego uczniami potrzebujemy traktować Go na serio. Ma się stać dla nas najważniejszym punktem odniesienia. Ważniejszym niż ojciec i matka, żona i dzieci, ważniejszym niż my sami.

Jezus pokazuje, że życie nie jest spontaniczną improwizacją. Życie udane to projekt i walka prowadząca do zwycięstwa. Musisz poznać siebie, swoje możliwości, zasoby i talenty tak dobrze, aby nie zatrzymać się w połowie drogi, lecz zrealizować zamierzony plan. Do tego potrzebne jest rozeznanie. Życie to także ciągła walka, zmaganie się z trudnościami, problemami, nieprzewidzianymi sytuacjami. Tu także potrzeba mądrości rozeznania. Czasami warto walczyć, czasami trzeba negocjować warunki pokoju.

Jezus jest najwspanialszym Architektem naszego życia i wspaniałym Trenerem walki duchowej! To, że warto Mu zaufać bezgranicznie pokazuje nam dziś życie Matki Teresy z Kalkuty, która traktowała Jego wolę w swoim życiu bardzo poważnie i dzięki Niemu uczyniła wspaniałe dzieła miłosierdzia! Jej życie jest doskonałą budowlą i stoczyła zwycięską walkę stając się w pełni uczennicą Ukrzyżowanego. Dziś Kościół ogłaszając ją świętą w pełni to potwierdził.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama