Nowy numer 43/2020 Archiwum

Szacunek dla rolników

Dożynki prezydenckie w Spale. Ważnym punktem dorocznej uroczystości jest Msza św. w kaplicy polowej Armii Krajowej.

W niedzielę 11 września w Eucharystii pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja F. Dziuby uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z żoną.

W homilii bp Dziuba zwrócił się do rolników. - To wy byliście chyba jednymi z pierwszych, którzy zostali ochrzczeni 1050 lat temu. To wy, obok Mieszka, doświadczyliście wody chrzcielnej. Chylimy czoła przed waszym wysiłkiem i przed owocami waszej pracy - mówił biskup. Poświęcił również wieńce dożynkowe, które przywieźli do Spały przedstawiciele każdego z województw.

Przed Mszą św. para prezydencka złożyła kwiaty przy kamieniu upamiętniającym patronkę stadionu lekkoatletycznego w Spale - mistrzynię olimpijską z Sydney w rzucie młotem Kamilę Skolimowską. Prezydent z żoną nagrodzili również grupy, które przygotowały najbardziej efektowne wieńce dożynkowe.

Bp Andrzej F. Dziuba błogosławi chleb dożynkowy   Bp Andrzej F. Dziuba błogosławi chleb dożynkowy
Krzysztof Sitkowski /KPRP

Po Eucharystii para prezydencka wraz z korowodem przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa. Po niej A. Duda wygłosił przemówienie. Prezydent przypomniał, że od wieków Polska mogła liczyć na mieszkańców wsi. - Polscy chłopi walczyli w powstaniu kościuszkowskim, w wojnie obronnej przeciw Rosji sowieckiej, gdy wezwał ich do tego Wincenty Witos, walczyli w 1939 roku w obronie kraju, walczyli w partyzantce i na wszelkich frontach drugiej wojny światowej. Tam walczyli chłopcy, którzy wychowali się na wsi - mówił prezydent.

Dożynki prezydenckie w Spale rozpoczęły się w sobotę. Dwudniowym uroczystościom towarzyszyły występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

Za rok przypada 90. rocznica organizacji pierwszej takiej imprezy przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Po II wojnie światowej wrócono do organizacji dożynek prezydenckich w Spale w 2000 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama