powrót
Serwis internetowy Gościa Łowickiego

Łowicki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)

Na kolanach przed Lekarką przejdź do galerii

Odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Służby Zdrowia do Suserza. Mszę św. przed cudownym obrazem sprawował bp Józef Zawitkowski, prelegentem był dr Paweł Grabowski, założyciel jedynego w Polsce wiejskiego społecznego hospicjum domowego.

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

|

GOSC.PL

dodane 15.10.2016 21:09
0

Bp Józef Zawitkowski prowadzi modlitwe przebłagalną przed obrazem Matki Bożej Suserskiej   Bp Józef Zawitkowski prowadzi modlitwe przebłagalną przed obrazem Matki Bożej Suserskiej
Marcin Kowalik /Foto Gość
Również i w tym roku w III niedzielę października do sanktuarium w Suserzu pielgrzymowali pracownicy służby zdrowia. Termin jest nieprzypadkowy, 18 października przypada bowiem wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy.

W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Suserskiej, koronowany w 2014 r. koronami pobłogosławionymi przez papieża Franciszka; nadał on też cudownemu wizerunkowi tytuł Uzdrowienie Chorych.

Najbardziej wymownym cudem wyproszonym za wstawiennictwem Suserskiej Pani jest uratowanie mieszkańców pobliskiego Żychlina z szalejącej zarazy. W 1852 r. cholera dziesiątkowała ludność. Żychlinianie udali się po wstawiennictwo do Maryi. Obiecali, że jeżeli zaraza ustąpi, to będą pielgrzymować co roku do Suserza 15 sierpnia. Po powrocie do domów epidemia ustała. Śluby zobowiązały ich do pielgrzymowania przez 100 lat. Po upływie tego okresu następne pokolenia żychlinian ponowiły zobowiązanie na kolejne 100 lat.

Pragnieniem ks. Jerzego Czarnoty, kustosza sanktuarium, jest, żeby przed obliczem suserskiej Lekarki osoby odpowiedzialne za ratowanie ludzkiego życia doznawały umocnienia  duchowego i opieki Maryi. Stąd pomysł pielgrzymki. - Każde nowe dzieło rodzi się w pewnych trudach. Mam nadzieję, że nasza wspólnota będzie wzrastać - mówił ks. Czarnota, witając kilkudziesięciu pielgrzymów, w tym siostry franciszkanki Rodziny Maryi, które prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w pobliskich Skrzeszewach.

Przed Mszą św. ks. Czarnota posługiwał w konfesjonale, podobnie jak ks. Roman Wójcik, diecezjalny koordynator Duszpasterstwa Służby Zdrowia Diecezji Łowickiej

Eucharystii przewodniczył biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski, a koncelebrowali ks. Wiesław Frelek, dziekan żychliński i ks. Andrzej Lisiak, rezydent w parafii MB Nieustającej Pomocy w Łowiczu.

W homilii bp Zawitkowski podzielił się swoimi osobistymi doświadczeniami z okresu, gdy przebywał w szpitalach. Podał przykłady osób, które sprawowały opiekę nad chorymi z miłością. Podziękował wszystkim za przybycie. - Jaki smutny byłby bez was świat. Jaki świat byłby cierpiący, gdyby nie lekarze i pielęgniarki - mówił biskup.

Po błogosławieństwie poprosił wszystkich o duchowe przyłączenie się do Wielkiej Pokuty Polaków, wydarzenia, które w tym czasie zgromadziło na Jasnej Górze 100 tys. rodaków. Klęcząc przed obrazem Matki Bożej Suserskiej poprowadził modlitwę przebłagania za grzechy popełnione w Polsce.

1 / 2
II Diecezjalna Pielgrzymka Służby Zdrowia do Suserza

Foto Gość DODANE 16.10.2016 AKTUALIZACJA 16.10.2016

II Diecezjalna Pielgrzymka Służby Zdrowia do Suserza

​15 października do sanktuarium w Suserzu przybyli lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Suserskiej modlili się o potrzebne łaski w ich pracy. Mszy św. przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Wykład o Bożym miłosierdziu wygłosił dr Paweł Grabowski, założyciel społecznego hospicjum w Nowej Woli na Podlasiu.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP JÓZEF ZAWITKOWSKI
  • DIECEZJALNA PIELGRZYMKA SŁUŻBY ZDROWIA
  • MATKA BOŻA SUSERSKA
  • SUSERZ

Polecane w subskrypcji

  • Wojna prewencyjna czy początek wielkiej wojny?
    • Świat
    • Jacek Dziedzina
    Wojna prewencyjna czy początek wielkiej wojny?
  • Jak niszczono księdza Stryczka
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Jak niszczono księdza Stryczka
  • Koalicja PiS z Konfederacją: możliwa czy tylko konieczna?
    • Polska
    • Jerzy Kopański
    Koalicja PiS z Konfederacją: możliwa czy tylko konieczna?
  • Éric-Emmanuel Schmitt dla „Gościa”: Prawdziwa miłość zaczyna się wtedy, kiedy nic od drugiego nie chcemy dostać, a jesteśmy gotowi wszystko mu dać
    • Rozmowa
    • Barbara Gruszka-Zych
    Éric-Emmanuel Schmitt dla „Gościa”: Prawdziwa miłość zaczyna się wtedy, kiedy nic od drugiego nie chcemy dostać, a jesteśmy gotowi wszystko mu dać
  • Prawnik dla „Gościa Niedzielnego”: Przebywanie w DPS czy hospicjum nie ogranicza prawa osoby do dysponowania wizerunkiem
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Prawnik dla „Gościa Niedzielnego”: Przebywanie w DPS czy hospicjum nie ogranicza prawa osoby do dysponowania wizerunkiem
  • Ochronić człowieka prostego. Czy wolno publikować zdjęcia osób zależnych?
    • Polska
    • Agata Puścikowska
    Ochronić człowieka prostego. Czy wolno publikować zdjęcia osób zależnych?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE