Nowy numer 48/2023 Archiwum

Adhortacja jak podręcznik dla terapeuty

W sali multimedialnej Domu Biskupa Łowickiego odbyło się spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.

To organ doradczy biskupa diecezjalnego, w skład którego tworzą w większości osoby świeckie. Głównym punktem dzisiejszego spotkania był wykład ks. dr. Marka Kani "Wybrane aspekty, moralne i pastoralne w adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia", wokół którego toczyła się dyskusja.

W swoim przemówieniu prelegent szczegółowo omówił rozdział po rozdziale ostatni dokument papieża Franciszka o miłości w rodzinie. Odniósł się do niewłaściwej interpretacji adhortacji, która przewija się w mediach. - To nie jest zmiana nauki Kościoła, bo nauka Kościoła w kwestii doktryny to nie jest tylko zbiór norm, ale też nauka o aplikacji norm, czyli ich zastosowaniu - mówi ks. Kania.

Podczas wykładu postawił nacisk na rozdział VIII adhortacji "Towarzyszyć, rozpoznać i włączyć to, co kruche" traktujący m.in. o małżeństwach cywilnych i sytuacji, gdzie mamy do czynienia ze wspólnym zamieszkiwaniem kobiety i mężczyzny bez ślubu. - Uczulałem, żeby ten rozdział nie zaciemnił całego piękna adhortacji, która jest bardzo bogata, jest interdyscyplinarna. Wydaje się, że jest podręcznikiem dla terapeuty, nie tylko psychologa, ale i duchowego - dodaje ks. Kania.

Oprócz ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja F. Dziuby w spotkaniu uczestniczyli także inni kapłani m.in. biskup pomocniczy Wojciech Osial i wikariusz generalny ks. Wiesław Wronka.

Kolejne spotkanie rady zaplanowano na 13 maja 2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy