Nowy numer 08/2024 Archiwum

Patronka na wyciągnięcie ręki

Duży srebrny relikwiarz św. Wiktorii w postaci trumienki nawiedza łowickie kościoły. Peregrynacja odbywa się zawsze przed 11 listopada, gdy przypada uroczystość ku jej czci.

Św. Wiktoria jest patronką Łowicza i diecezji łowickiej. Jej relikwie przybywają do świątyń w godzinach popołudniowych. Zazwyczaj sprawowana jest przy nich Msza św. Organizowane są również czuwania modlitewne. Relikwiarz jest na wyciągniecie ręki. To jedyna szansa w ciągu roku, żeby mu się bliżej przyjrzeć, a nawet dotknąć przezroczystej akrylowej osłony. Pozostaje w danym kościele lub kaplicy do następnego popołudnia, do czasu, gdy zgłosi się po nie delegacja z kolejnej parafii lub wspólnoty.

Swoją wędrówkę relikwiarz rozpoczął 4 listopada z bazyliki katedralnej. Poprzez kościoły oo. pijarów i ss. bernardynek trafił do kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Dziś zostanie przewieziony do pobliskiej świątyni parafii MB Nieustającej Pomocy, natomiast jutro, 8 listopada - do kościoła parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Następnym przystankiem podczas peregrynacji będzie kościół Świętego Ducha, skąd 11 listopada o 10.00 w procesji ulicami Łowicza relikwiarz wróci do bazyliki katedralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy