Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Więzienne dyktando

Odbyła się II edycja Ogólnopolskiego Dyktanda dla Osadzonych. Do udziału w nim zgłosiło się 47 zakładów karnych i aresztów śledczych.

Dyktando zorganizował Zakład Karny w Czerwonym Borze. Sprawdzeniem zajmą się egzaminatorzy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Treść tylko pozornie wydawała się łatwa do napisania. "Dbając o poprawną pisownię, nie należy zapominać jednak, że w mówieniu najważniejsza jest komunikatywność i życzliwość wobec rozmówców. A naszą sprawność językową próbujmy nieustannie ulepszać. Możemy, np. wspólnie z najbliższymi, rozwiązywać krzyżówki lub grać z przyjaciółmi w scrabble" - to jeden z fragmentów sprawdzianu.

Czytany tekst przez lektora, odtwarzany z płyty CD, trwał niecałe 2 minuty. Twórcy zawarli w nim m.in. utwór Ludwika Jerzego Kerna "Etiuda polska na ż, rz, sz i cz". Ponadto należało wykazać się znajomością zasad pisania nazw własnych czy pisania łącznego i rozdzielnego, nie wspominając o interpunkcji.

W łowickiej jednostce penitencjarnej do pisania przystąpiło 6 osadzonych. Wyniki mają być ogłoszone do 20 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma