Zwieńczenie Roku Miłosierdzia. W łowickiej katedrze bp Andrzej F. Dziuba uroczyście ogłosił akt uznania Jezusa Chrystusa jako naszego Króla i Pana.
W sobotę 19 listopada Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został proklamowany w sanktuarium Krakowie-Łagiewnikach z udziałem Episkopatu Polski i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Następnego dnia, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ten akt odmówili przed Najświętszym Sakramentem wierni ze swoimi kapłanami we wszystkich kościołach w Polsce.
W łowickiej katedrze odbyło się to podczas Mszy św., której przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Eucharystię koncelebrowali m.in. biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial oraz biskup senior Alojzy Orszulik.
Ze sztandarem przybyli członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Łowickiej. Ten dzień to również święto patronalne tego ruchu świeckich.
- My w Polsce, przeżywamy w tych dniach szczególny dar, który przywołuje prawdę królowania Chrystusa, ale chce nam mocno uświadomić, że chodzi o królowanie w sercach, chodzi o przyjęcie Jezusa jako Króla i Pana w naszym codziennym życiu, w naszym chrześcijańskim świadectwie wiary - mówił na początku Eucharystii bp Dziuba.
Homilię wygłosił bp Osial. Nawiązał do Bramy Miłosierdzia, która w łowickiej katedrze, tak jak w innych miejscach, poza Watykanem, została zamknięta w poprzednią niedzielę 13 listopada. Kończymy Rok Święty - Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Był to czas rozważania wielkiej prawdy o Bożej miłości do nas grzeszników. Jubileusz się kończy, ale musimy pamiętać, że tajemnica Bożego miłosierdzia trwa, wciąż jest żywa, nigdy się nie kończy. Tydzień temu została zamknięta Brama Miłosierdzia, ale ta brama w Kościele jest otwarta cały czas - mówił bp Osial, przytaczając fragment Ewangelii wg św. Jana, w której Pan Jezus mówi: "Ja jestem bramą owiec".
Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana ordynariusz łowicki ogłosił przed Najświętszym Sakramentem umieszczonym w monstrancji w kształcie pelikana, symbolu Chrystusa i Eucharystii, a zarazem symbolu Łowicza - widnieje w herbie miasta.