Zabytkowe tkaniny i sztandary wróciły do Muzeum w Łowiczu. Efekty prac konserwatorskich można podziwiać w stałych ekspozycjach placówki.
Tkaniny przed konserwacją były w złym stanie. Przeprowadzenie prac polegających w dużej mierze na oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków, zdublowaniu tkanin, wykonaniu aplikacji pozwoliło zapobiec degradacji i umożliwiło dalszą prezentację osobom odwiedzającym Muzeum w Łowiczu.
Konserwacji poddano następujące tkaniny: XVII-wieczny obraz haftowany "Święta Rodzina w ogrodzie", XVIII-wieczną dekoracyjną tkaninę broszowaną, dwa XVIII-wieczne jedwabne pasy kontuszowe, XIX-wieczną tkaninę - collage z wizerunkiem Matki Bożej, tkaninę cechową z 1802 r., sztandar - chorągiew patriotyczną z 1905 r., sztandar Cechu Rzeźników w Łowiczu z 1909 r. i sztandar Łowickiej Straży Ogniowej z 1919 roku.
Projekt "Historia nićmi utkana - konserwacja tkanin z XVII - pocz. XX wieku w celu prezentacji na ekspozycjach stałych muzeum" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe priorytet Wspieranie Działań Muzealnych w kwocie 75 tys. 500,55 zł.
Celem projektu było przeprowadzenie prac konserwatorskich tkanin o dużej wartości artystycznej i historycznej, związanych z historią Łowicza. Do projektu wytypowano eksponaty w złym stanie zachowania, zarówno z ekspozycji stałych, jak i z magazynów zbiorów. Wszystkie wpisują się w ogólną koncepcję ekspozycji historycznej, ukazującej dzieje Łowicza i regionu oraz przemiany w życiu mieszkańców miasta od czasów najstarszych po połowę XX w. Ich konserwacja i ponowne umieszczenie na ekspozycjach muzeum zbiegły się z obchodami 880-lecia Łowicza, podkreślając tym samym ciągłość historii oraz przywracanie o niej pamięci poprzez zabezpieczanie i udostępnianie pamiątek związanych z dziejami Łowicza.
Odnowieniem tkanin zajęła się Pracownia Konserwacji Tkanin wchodząca w skład Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków S.A. w Warszawie.