Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarł ks. Józef Kwiatkowski

W czwartek 29 grudnia po nagrodę do Pana odszedł w wieku 83 lat (z czego 59 przeżył w kapłaństwie) ks. prał. Józef Kwiatkowski.

Ksiądz Kwiatkowski urodził się 18 września 1933 r. w Topólnie. Szkołę podstawową i liceum ukończył w Gąbinie, tam też w roku 1952 zdał maturę. Wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, w archikatedrze warszawskiej 1 sierpnia 1957 roku. Zanim trafił do Sochaczewa, pracował m.in. w parafiach w Stanisławowie, Łowiczu, Markach, Warszawie. W lutym 1980 r. rozpoczął posługę duszpasterską w Sochaczewie-Boryszewie, gdzie został mianowany proboszczem parafii MB Nieustającej Pomocy.

W parafii podjął się budowy kościoła. Mimo niesprzyjających warunków, przy pomocy i zaangażowaniu parafian po 15 latach świątynia została wzniesiona i wykończona. Kościół konsekrował 28 czerwca 2003 r. bp Alojzy Orszulik.

Zasługi śp. ks. Kwiatkowskiego dla lokalnej społeczności Sochaczewa są trudne do przecenienia. Wspierał duchowo i materialnie osoby prześladowane przez totalitarny reżim w okresie PRL. Był wychowawcą całych pokoleń dzieci i młodzieży. W dowód uznania otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Sochaczewa. Kapłan był Kapelan Jego Świątobliwości i kanonikiem Katedralnej Kapituły Łowickiej. Ostatnie lata życia spędził w parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie w poniedziałek 2 stycznia 2017 roku, o godz. 11. Ciało księdza prałata Józefa zostanie złożone w grobie rodzinnym na cmentarzu w Gąbinie (diec. płocka).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama