Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bóg zaczyna wszystko od Maryi

W Bożej Rodzicielce Bóg pokazuje nam, jak wymarzył sobie ludzkość i ku czemu każdego z nas pragnie prowadzić.

Ewangelia wg św. Łukasza (2,16-21)

Pasterze pospiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane. Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Bóg zechciał wszystko rozpocząć od Maryi! Jest Ona dzięki Niemu i dla nas wciąż Nowym Początkiem. Od Maryi rozpoczął Bóg dzieło nowego stworzenia w tajemnicy niepokalanego poczęcia. Maryja jako pierwsza otrzymała pełnię łaski płynącą z tajemnicy paschalnej męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. I otrzymała ją jeszcze przed przyjściem Syna Bożego na świat. Możemy powiedzieć: taki „kredyt łaski”. W Niej Bóg pokazuje nam, jak wymarzył sobie ludzkość i ku czemu każdego z nas pragnie prowadzić.

Od Maryi rozpoczął Bóg także dzieło odkupienia, jest przecież Ona, jak dziś wspominamy, Świętą Bożą Rodzicielką. To dzięki Niej Syn Boży stał się człowiekiem, by umrzeć i zmartwychwstać dla naszego zbawienia. Z Maryją kontynuuje Bóg dzieło uświęcenia, dając nam kolejny rok: nowy czas, nowe łaski, nowe wyzwania, nowe możliwości! Przychodzimy dziś do Maryi razem z pasterzami poszukującymi Dzieciątka i znajdujemy przy Niej Jezusa, bo Ona nigdy Go sobą nie przesłania. Zawsze ku Niemu prowadzi i także w tym roku chce każdego z nas wziąć za rękę i prowadzić nas ścieżkami woli Bożej ku spełnieniu Jego obietnic w naszym życiu! Ona, która „zachowywała i rozważała w sercu” wszystkie wydarzenia związane z Jezusem, chce uczyć nas spojrzenia wiary na nasze życie.

Nowy rok jest rokiem szczególnie maryjnym. Świętujemy w nim 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. 300. rocznicę objawień Matki Bożej w Aparecidzie (Brazylia). 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie (są to jedyne oficjalnie zatwierdzone przez Kościół objawienia maryjne w Polsce!). 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Warto tu dodać, że zarówno w Gietrzwałdzie, jak i w Fatimie Maryja prosiła o codzienne odmawianie Różańca. Niech Maryja wprowadzi nas w ten nowy rok i niech nie zabraknie nam w nim czasu na kontemplowanie razem z Nią tajemnic z życia Jezusa poprzez modlitwę różańcową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama