Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wędruj z królami

Ulicami Łowicza, Rawy Mazowieckiej, Kutna, Głowna, Sochaczewa, Szymanowa, Mąkolic i Wiskitek przejdą Orszaki Trzech Króli.

We wszystkich miejscowościach orszak jest organizowany lokalnie. Mimo że scenariusz imprezy jest wszędzie podobny, "napisany" ponad 2 tysiące lat temu, w poszczególnych miejscowościach ma on swój koloryt. W piątek 6 stycznia świętowanie z mędrcami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem odbędzie się w 8 miejscowościach diecezji łowickiej.

W Łowiczu V Orszak Trzech Króli wyruszy po Mszy św. o godz. 10, sprawowanej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja F. Dziuby. Po Eucharystii barwny korowód przejdzie ulicami: Brzozową, Legionów, Seminaryjną, Blich i Mostową na Stary Rynek, gdzie w stajence będzie czekać Święta Rodzina. Dla wszystkich uczestników przygotowane zostaną gorąca grochówka, herbata i ciasto. Organizatorzy zachęcają do kolorystycznego dopasowania strojów do orszaku danego króla. Podążający za Kacprem powinni przywdziać szaty czerwone, za Melchiorem - w zielone, a za Baltazarem - w niebieskie. Ustalono także podział parafialny, a zatem parafianie z Korabki ubierają się na zielono, katedry - na niebiesko, a Świętego Ducha - na czerwono. Strój w odpowiednim kolorze nie jest obowiązkowy, ale mile widziany.

W Rawie Mazowieckiej IV Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 12 w kaplicy parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Mszy św. będzie przewodniczył bp Wojciech Osial. Biskup objął także honorowy patronat nad uroczystością. O 13.00 nastąpi uformowanie orszaku, który ulicami Kazimierza Wielkiego i Jerozolimską uda się na spotkanie ze Świętą Rodziną. Po drodze królowie będą na różne sposoby głosić tegoroczne hasło zaczerpnięte z franciszkańskiego pozdrowienia: "Pokój i dobro". Po zakończeniu przemarszu na każdego będą czekać ciepły posiłek i drobny upominek. Organizatorzy przewidzieli także koncert w wykonaniu zespołu śpiewaczego z Boguszyc.

W uroczystość Objawienia Pańskiego orszak przejdzie również ulicami Kutna. Wspólne świętowanie rozpocznie się Mszą św. o 11.30 w kościele św. Wawrzyńca, a potem barwny królewski pochód wyruszy ul. Królewską w stronę pl. Piłsudskiego.

Także i w tym roku za Trzema Mędrcami ze Wschodu podążać będą wierni Głowna i Wiskitek. W obu parafiach świętowanie rozpocznie się Mszą św. o 12.00. W Głownie wymarsz nastąpi sprzed kościoła św. Jakuba Apostoła. Tak, jak w latach ubiegłych, uczestnicy orszaku otrzymają od organizatorów korony i śpiewniki.

Wierni z Sochaczewa, którzy chcą wziąć udział w orszaku, spotykają się o godz. 15 na Podzamczu. Wędrowanie za Mędrcami poprzedzi inscenizacja w muszli koncertowej połączona z kolędowaniem. Z Podzamcza przy dźwiękach muzyki orszak przejdzie ulicami Traugutta i Warszawską, do kościoła parafii św. Wawrzyńca, by pokłonić się i ofiarować dary Dzieciątku i Świętej Rodzinie.

Uliczne jasełka odbędą się także po Sumie w Szymanowie i Mąkolicach. W tych ostatnich po zakończeniu orszaku zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy strój królewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy