Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Łowickiego

Łowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
lowicz.gosc.pl → Wiadomości z diecezji łowickiej → Gwiazda jak łowicka wycinanka

Gwiazda jak łowicka wycinanka przejdź do galerii

- "Pokój i Dobro". Nie blokujmy dotarcia do nas tego orędzia. Zacznijmy od swojego serca. Niech ono będzie pełne pokoju, aby stało się narzędziem czynienia dobra - mówił bp Andrzej F. Dziuba, nawiązując do hasła tegorocznych orszaków.

Orszak podążał za gwiazdą ozdobioną wzorami znanymi z łowickich wycicanek  
Orszak podążał za gwiazdą ozdobioną wzorami znanymi z łowickich wycicanek
Marcin Kowalik /Foto Gość

Kilkaset osób przeszło 6 stycznia w Orszaku Trzech Króli przez Łowicz. Barwny pochód wyruszył po Mszy św. w kościele parafii MB Nieustającej Pomocy na Korabce. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba.

- Uroczystość Objawienia Pańskiego, jak mówił św. Paweł w Liście do Efezjan, to uświadomienie nam ochrzczonym, że do daru Betlejemskiego Dziecięcia powołani są także poganie, ludzie niewierzący, szukający. To jest niezwykła prawda, którą zwiastuje Kościół wcześniej niż uroczystość Bożego Narodzenia - mówił w homilii bp Dziuba.

- Prawda, którą tradycja podpowiada nam w niezwykłych obrazach - kolorach skóry trzech Mędrców, ich strojach, darach, które niosą. Może dzisiejszy dzień jest także świętem chrześcijańskich pogan? Ludzi, którzy zatracili dar wiary. Może potrzebne są im takie znaki, aby powrócili do tajemnicy, którą rozpoczęli w sobie w darze chrztu świętego - przekonywał biskup.

Po Mszy św. razem z wiernymi podążał za królami jadącymi na koniach. Ci z kolei za gwiazdą, która wskazywała im drogę. Ozdobiona była wzorami znanymi z łowickich wycinanek. W orszaku szli również Krzysztof Jan Kaliński, burmistrz Łowicza, i ks. Adam Domański, proboszcz parafii na Korabce.

Zanim pochód dotarł na Stary Rynek zatrzymał się dwukrotnie. Na mobilnej scenie (skrzyni ładunkowej ciężarówki) wystąpili najpierw uczniowie Zespołu Szkół przy ul. Grunwaldzkiej. Przedstawili scenę stworzenia świata i pierwszych ludzi.

Na drugim przystanku zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. W sugestywny sposób ukazali harmonię jaka istniała, gdy Adam i Ewa żyli w raju. Finał orszaku odbył się w pobliżu katedry. Tym razem oklaskiwano dzieci z Przedszkola "Pszczółka Maja", które wystąpiły w krótkich jasełkach ze Świętą Rodziną w roli głównej. Schola Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu śpiewała kolędy.

Przed błogosławieństwem bp Dziuba modlił się słowami modlitwy ks. Piotra Skargi za Ojczyznę. Na zmarzniętych uczestników orszaku, dorosłych oraz dzieci - czekała gorąca herbata i smaczna grochówka.

« ‹ 1 › »
Orszak Trzech Króli w Łowiczu

Foto Gość DODANE 06.01.2017

Orszak Trzech Króli w Łowiczu

​6 stycznia ulicami Łowicza przeszedł Orszak Trzech Króli. Pochód wyruszył po Mszy św. w kościele parafii MB Nieustającej Pomocy. Eucharystii przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Na czele jechali Mędrcy na koniach. Podczas kilkukilometrowego przemarszu na Stary Rynek młodzież i dzieci przedstawiały okolicznościowe scenki.  
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

|

GOSC.PL

publikacja 06.01.2017 17:45

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP ANDRZEJ F. DZIUBA
  • ORSZAK TRZECH KRÓLI
  • ŁOWICZ

Polecane w subskrypcji

  • Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
    • Historia Kościoła
    • Rozmowa Jacka Dziedziny
    Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X