Nowy numer 04/2020 Archiwum

Szkoły ze złotą tarczą

W tegorocznym Rankingu Liceów Ogólnokształcących i Techników 2017 wśród liceów najlepiej wypadł skierniewicki "Klasyk". Szkoła zajęła 72. miejsce w Polsce. W Rankingu Techników niezwykle wysoką 19. pozycję zajęło Technikum w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie.

Podczas uroczystej gali Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", podkreślił, że finał rankingu jest corocznym świętem edukacji. Prezes przyznał także, że rankingi mogą irytować, ale nie można ich ignorować. Są trwałym elementem krajobrazu polskiej edukacji. Podobnie, jak w latach ubiegłych, licea polskie zostały ocenione na podstawie trzech kryteriów: sukcesów w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych i wyników matury z przedmiotów rozszerzonych. W ten sposób ranking wyłonił 500 najlepszych liceów w Polsce.

- Nie będę ukrywał, że wysokie miejsce naszej szkoły bardzo nas cieszy - mówi ks. Piotr Karpiński, dyrektor ZS im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach. - Pochylając się nad rankingiem, chciałbym jednak podkreślić, że dla nas najważniejsze nie jest samo jednorazowe miejsce, ale przede wszystkim potwierdzenie trendu. Miejsca mogą się zmieniać. Może zdarzyć się rok, w którym będziemy jeszcze wyżej, ale może być i tak, że się cofniemy.  Póki co, na przełomie 5 ostatnich lat możemy mówić o stabilności z tendencją lekko wzrostową. Pięć lat temu zajęliśmy 123. miejsce, potem - 115., później - 101. W zeszłym roku mieliśmy 93. pozycję, a w tym - 72. Jak widać, różnice nie są duże, ale idą w dobrym kierunku. Śmiało można więc powiedzieć, że "Klasyk" potwierdza ustabilizowaną pozycję dobrej szkoły - podkreślił ks. Karpiński.

Wśród najlepszych liceów w Polsce, poza "Klasykiem", na 80. pozycji uplasowało się Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie. O sukcesie mogą mówić także inne licea. W drugiej setce najlepszych szkół, którym przysługuje srebrna tarcza, znalazły się także: na 122. miejscu - Pijarskie Liceum Królowej Pokoju w Łowiczu, na 182. miejscu - Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Skierniewicach oraz Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina w Sochaczewie (188. pozycja) i I Liceum Ogólnokształcące im. J. Chełmońskiego w Łowiczu (192. miejsce).

Z tegorocznego rankingu jasno wynika, że w diecezji prym, gdy idzie o najlepsze licea, wiodą szkoły katolickie. Trzy najwyżej sklasyfikowane to placówki katolickie. Nasze szkoły są także liderami w licznej rodzinie szkół katolickich w Polsce. "Klasyk" zajmuje 4. pozycję, liczące ponad 100 lat liceum z Szymanowa - 5., a pijarskie LO w Łowiczu - 17.

Wśród techników niekwestionowanym liderem jest Technikum w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie. Warto dodać, że w zeszłym roku szkoła była poza rankingiem 300 najlepszych Techników w Polsce. O sukcesie szkoły wpłynęły zarówno sukcesy uczniów w olimpiadach, zwłaszcza w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, w której szkoła miała 4 laureatów i 3 finalistów, oraz dobre wyniki egzaminów zawodowych. Powody do dumy mają także Technikum w ZS nr 3 im. Wisławy Szymborskiej w Skierniewicach, sklasyfikowane na 72 miejscu, Technikum w ZSP im. W.S. Reymonta w Rawie Mazowieckiej, które zajęło 143. miejsce, i Technikum nr 3 w ZS nr im. W. Grabskiego w Kutnie, zapisane na 160. pozycji.

Więcej na temat rankingu w nr. 3. "Gościa Łowickiego" na 22 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama