Dwa licea i dwa technika z diecezji łowickiej mają prawo używać honorowego tytułu Złotej Szkoły 2017 i związanego z tym graficznego znaku jakości. Dla najlepszych placówek tytuł ten nie jest nowością.
Po raz 19. miesięcznik „Perspektywy” ogłosił Ranking Liceów Ogólnokształcących i Techników 2017. Wśród liceów z diecezji najlepiej wypadło Klasyczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach. Szkoła zajęła 72. miejsce w Polsce i 5. w województwie. Tuż za nią, na 80. pozycji, uplasowało się Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie. W rankingu techników wysoką, 19. pozycję zajęło Technikum w ZS CKR im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, a także będące na 72. miejscu Technikum w ZS nr 3 im. W. Szymborskiej w Skierniewicach.
„Klasyk” liderem
We wtorek 10 stycznia w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest partnerem głównym tegorocznego rankingu, podczas uroczystej gali Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, podkreślił, że finał jest corocznym świętem edukacji. Przyznał także, że rankingi mogą irytować, ale nie można ich ignorować. Są trwałym elementem krajobrazu polskiej edukacji. Podobnie, jak w latach ubiegłych, licea polskie zostały ocenione na podstawie trzech kryteriów: sukcesów w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych i wyników matury z przedmiotów rozszerzonych. W ten sposób ranking wyłonił 500 najlepszych liceów w Polsce. Poza czterema wspomnianymi placówkami – „Klasykiem”, liceum w Szymanowie oraz technikami w Zduńskiej Dąbrowie i Skierniewicach – o sukcesie mogą mówić także inne licea. W drugiej setce najlepszych szkół, którym przysługuje srebrna tarcza, znalazły się także: na 122. miejscu – Pijarskie Liceum Królowej Pokoju w Łowiczu, na 182. miejscu – Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Skierniewicach oraz Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina w Sochaczewie (188. pozycja) i I Liceum Ogólnokształcące im. J. Chełmońskiego w Łowiczu (192. miejsce). Wśród techników wysoko na liście znalazły się także Technikum w ZSP im. W.S. Reymonta w Rawie Mazowieckiej, które zajęło 143. miejsce, i Technikum nr 3 w ZS nr im. W. Grabskiego w Kutnie, zapisane na 160. pozycji.
Nie miejsce, a trend
Ranking „Perspektyw” jest ważnym, miarodajnym miernikiem jakości pracy szkoły, uznawanym przez wiele szkół i środowisk. – Nie będę ukrywał, że wysokie miejsce naszej szkoły bardzo nas cieszy – mówi ks. Piotr Karpiński, dyrektor ZS im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach. – Pochylając się nad rankingiem, chciałbym jednak podkreślić, że dla nas najważniejsze nie jest samo jednorazowe miejsce, ale przede wszystkim potwierdzenie trendu. Miejsca mogą się zmieniać. Może zdarzyć się rok, w którym będziemy jeszcze wyżej, ale może być i tak, że się cofniemy. Póki co, na przełomie 5 ostatnich lat możemy mówić o stabilności z tendencją lekko wzrostową. Pięć lat temu zajęliśmy 123. miejsce, potem – 115., później – 101. W zeszłym roku mieliśmy 93. pozycję, a w tym – 72. Jak widać, te różnice nie są duże. Śmiało można więc powiedzieć, że „Klasyk” potwierdza ustabilizowaną pozycję dobrej szkoły. Poza tym, kiedy porównujemy się z innymi szkołami w tym roku i na przestrzeni lat, wybijamy się na tle szkół rejonu. Biorąc zaś pod uwagę same olimpiady, też mamy powody do zadowolenia, bo spośród okolicznych szkół jako jedyni z diecezji znaleźliśmy się w pierwszej setce, na 64. miejscu – zauważa ks. Karpiński. Zdaniem dyrektora „Klasyka”, wysoka pozycja jest potwierdzeniem jakości pracy szkoły i wskazaniem, że metody stosowane w szkole, a także kultura organizacyjna placówki się sprawdzają. – To jest wielki ukłon w kierunku nauczycieli. To jest nasza wspólna praca i wspólny wysiłek – mówi. Bardzo ciekawe wnioski nasuwają się także, gdy porówna się ranking „Perspektyw” ze wskaźnikiem EWD (Edukacyjna Wartość Dodana). Skierniewicki „Klasyk” od lat ma ten wskaźnik na bardzo wysokim poziomie – w okolicach 10 punktów na plusie. Dla porównania warto dodać, że w mieście są szkoły, które wskaźnik ten mają ujemny. – Śmiało możemy powiedzieć, że „Klasyk” jest miejscem, w którym uczeń może się rozwijać. Wiemy, że ta informacja jest ważna nie tylko dla nas, nauczycieli, ale także dla uczniów i rodziców – zaznacza ks. Karpiński. Śledząc dokładnie tegoroczny ranking „Perspektyw”, nietrudno zauważyć, że prym, gdy idzie o najlepsze licea, wiodą w nim szkoły katolickie. „Klasyk”, Szymanów i liceum pijarskie w Łowiczu są szkołami najwyżej sklasyfikowanymi. I, co ważne, wszystkie nie tylko doskonale edukują, ale także wychowują. Chrześcijańskie podejście wzmaga proces edukacyjny, rozwojowy i wychowawczy. W licznej rodzinie szkół katolickich placówki z diecezji są liderami. „Klasyk” zajmuje 4. pozycję, liczące ponad 100 lat liceum z Szymanowa – 5., a pijarskie LO w Łowiczu – 17. miejsce.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się