GN 3/2021 Archiwum

Żal odjeżdżać

Wierni z archidiecezji, duchowni i przedstawiciele władz rządowych i samorządowych uczestniczyli w sobotę w kanonicznym pożegnaniu metropolity łódzkiego.

Po czterech latach posługi abp Marek Jędraszewski opuszcza Łódź. Ojciec Święty Franciszek powierzył mu urząd pasterza Kościoła krakowskiego. Podczas homilii arcybiskup wspominał dzień, w którym odbywał uroczysty ingres do archikatedry łódzkiej. Przypomniał też znaczenie swojego biskupiego zawołania „Scire Christum” – Poznawać Chrystusa.

– Chodzi o to, by podjąć ryzyko budowania życia na Chrystusie, bo człowiek wierzący nie może się wstydzić swej wiary – mówił abp Jędraszewski. Zaznaczył również, że dzisiejszy świat odrzuca obiektywną prawdę, żyje narracjami, głosi postprawdy. – A my przez te cztery lata, przypominając wielką historię naszych ojców i wspaniałego Kościoła łódzkiego, staraliśmy się żyć tą prawdą którą jest Jezus Chrystus – mówił. – Chcieliśmy także żyć prawdą, odnoszącą się do naszej ojczyzny, niezafałszowaną, ale z trudem na nowo przywracaną. (…) Trzeba było przywracać prawdę o Łodzi męczeńskiej, której symbolami stały się getto żydowskie, miejsce męczeństwa polskich dzieci – słynny obóz na ul. Przemysłowej; a potem Radogoszcz; żołnierze wyklęci, a także nasi starsi bracia, kapłani męczennicy aresztowani niemal wszyscy ponad 75 lat temu, osadzeni w obozie w Konstantynowie Łódzkim i wywiezieni dalej do Dachau – mówił. Na zakończenie metropolita nawiązał do tekstu ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barki”. – Swoją barkę pozostawiam na brzegu, razem z Tobą nowy zacznę dziś łów. Ja nie barkę, a Łódź, i to przez duże „Ł”, zostawiam. I zaraz dodał: – Żal odjeżdżać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama