- Jesteście nam bardzo potrzebni - mówił bp Andrzej F. Dziuba w łowickiej katedrze do osób konsekrowanych. Dziś ich święto.
W Łowiczu odbyły się 2 lutego diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Ustanowił go Jan Paweł II w święto Ofiarowania Pańskiego. I właśnie sprzed pomnika polskiego papieża wyruszyła procesja na rozpoczęcie uroczystej Eucharystii w bazylice katedralnej, podczas której osoby konsekrowane z całej diecezji odnowiły swoje śluby - ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.
Mszy św. przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Homilię wygłosił biskup senior Józef Zawitkowski. Nawiązał w niej szczególnie do dwóch postaci – sługi Bożej Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, oraz bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna założyciela wielu zgromadzeń bezhabitowych i współpatrona diecezji łowickiej.
Relikwie bł. Honorata w srebrnej trumience przywieźli do Łowicza kapucyni z Nowego Miasta Nad Pilicą. Relikwiarz ustawiono przed ołtarzem, przy którym sprawowano Eucharystię. Wokół niego zgromadzili się zakonnicy i zakonnice, pustelnik, wdowy i dziewice konsekrowane, gdy ponawiali swoje śluby.
- Czcigodni konsekrowani. Śpieszmy się kochać, bo młodość bez miłości więdnie, a starość bez miłości jest złośliwa, nieznośna. Niech mi będzie wolno wyrazić uznanie i swoją wdzięczność. Siostro kochana, bracie czcigodny. Wiem, że pośród was są pedagodzy, architekci, muzycy, informatycy. Wiem, że wśród was są szlachetnie urodzeni, światowi misjonarze, pobożni, święci, geniusze. Podziwiam was za to, że zostawiliście swoje rodziny, swoje domy, majątki, stroje i poszliście za tą Miłością, która mocniejsza jest od życia - mówił w homilii bp Zawitkowski.
Z osobami konsekrowanymi duchowo łączył się również biskup pomocniczy Wojciech Osial, dyrektor Wydziału Spraw Zakonnych kurii łowickiej. Z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w Mszy św. w katedrze.
Bł. Honorat Koźmiński zmarł 16 grudnia 1916 r. w Nowym Mieście nad Pilicą. Jego relikwie znajdują się w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Sejm RP ustanowił go patronem roku 2017.