Nowy numer 21/2018 Archiwum

Kłopoty rawskiego szpitala

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości regionu rawskiego złożyli do organów ścigania zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządzających szpitalem w Rawie Mazowieckiej.

Poinformowali o tym na zwołanej we wtorek, 7 lutego, konferencji prasowej. Według nich w placówce mogło dojść do bezpośredniego zagrożenia utraty zdrowia i życia pacjentów, wynikającego z nieprzemyślanych, a być może i bezprawnych działań osób odpowiedzialnych za ochronę zdrowia w powiecie rawskim.

– Od pracowników szpitala otrzymujemy sygnały, że brakuje podstawowych leków ratujących życie, a także materiałów eksploatacyjnych, np. do urządzeń reanimacyjnych. Niepokojące są też informacje, że mogło dochodzić do czasowego odłączania telefonów, internetu, a nawet energii elektrycznej, zarówno w samym szpitalu, jak i pogotowiu ratunkowym, co znacząco mogło utrudniać kontakt i jak i działania ratownicze. (...) Niepokój budzą również dziwne i niejasne powiązania biznesowe i personalne między podmiotami zaangażowanymi w audyt, zarządzanie oraz udzielanie pożyczek – wylicza zarzuty pod adresem szpitala senator Rafał Ambrozik.

Poseł Grzegorz Wojciechowski zwrócił również uwagę, że w ubiegłym roku NIK przeprowadził kontrolę w starostwie powiatowym. Według parlamentarzystów wynika z niej szereg nieprawidłowości wskazujących m.in. na możliwość niedopełnienia obowiązków służbowych lub karalnej niegospodarności.

Do zarzutów odniósł się w rozmowie z nami wicestarosta rawski Marian Krzyczkowski. – NIK nie uznał nic za przestępstwo –  mówi samorządowiec. –  Czy prokuratura uzna, zobaczymy. Sam wniosek i złożenie doniesienie, to jeszcze nie jest stwierdzenia popełnienia przestępstwa.  I CBŚ nas kontrolował i NIK, były też kontrole wojewody i NFZ i dotychczas nikt nie stwierdził, żebyśmy naruszyli procedury.

Członkowie PiS przypomnieli również, że trwają prace nad stworzeniem tzw. sieci szpitali i poinformowali, że z częścią samorządowców Ziemi Rawskiej wystąpili do ministra zdrowia z wnioskiem o umieszczenie w niej rawskiego szpitala.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma