GN 32/2018 Archiwum

Nowy herb na jubileusz

W niedzielę 12 lutego odbędzie się koncert jubileuszowy otwierający obchody 620-lecia nadania praw miejskich Żychlinowi.

Miasto leżące w powiecie kutnowskim ma swoją bogata historię. Przyjmuje się, że gród leżący nad Słudwią prawa miejskie uzyskał najpóźniej w 1397 roku.

W związku z jubileuszem 620-lecia nadania praw miejskich na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Żychlinie, która dobyła się pod koniec stycznia, radni przyjęli uchwałę, na mocy której Żychlin (jako miasto i gmina) może posługiwać się nowym herbem, który najwierniej odzwierciedla najstarszy zachowany odcisk pieczęci miasta z 1535 roku.

Obecny wizerunek nie różni się w sposób bardzo istotny od poprzedniego. Przed 90 laty popełniono błąd w odczytaniu pieczęci polegający na tym, że symbol zamku, który jest głównym elementem herbu, zawiera 3 wieże, podczas gdy wyraźnie na pieczęci wieża jest jedna i opiera się na murze z flankami. Błąd ten był powielany przez kolejne lata.

Zarówno projekt nowego herbu,  jak i symbole Żychlina, zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Heraldyczną i zatwierdzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas sesji radni przyjęli również uchwałę, ogłaszającą rok 2017 Rokiem Obchodów Jubileuszu 620-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Żychlin. Z tej okazji uruchomiono dodatkową stronę internetową: www.zychlin620.pl, na której na bieżąco można śledzić wydarzenia związane z obchodami. Te oficjalnie rozpoczną się w niedzielę 12 lutego koncertem jubileuszowym, w którym wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Żychlinie pod kierunkiem Agnieszki Wawrzyniak.

W ramach jubileuszu przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych , sportowych i rozrywkowych. Główne obchody zaplanowano na 28 maja.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma