Nowy numer 33/2019 Archiwum

Ogród zmysłów i siłownia

Najpierw trzeba pomysł zgłosić, a następnie zainteresować nim jak największe grono przyjaciół i mieszkańców danego miasta, przekonać ich o niezbędności naszej idei i… zmobilizować do zagłosowania.

Samorządy od kilku lat realizują w swoich miastach tak zwane budżety obywatelskie. Dzięki nim mieszkańcy decydują, na co wydać część miejskich pieniędzy. Idea ma uaktywnić mieszkańców, sprawić, że będą czuć się odpowiedzialni za swoje małe ojczyzny. Na przykładzie Rawy Mazowieckiej i Skierniewic widać, że zainteresowanie inicjatywami nie jest zależne od liczby mieszkańców.

Po konsultacjach

Modele funkcjonowania budżetów obywatelskich są różne. Różne też są kwoty przeznaczone na nie. W Rawie Mazowieckiej to zaledwie 200 tys. zł. W tym niespełna 18-tysięcznym mieście w ostatnim głosowaniu udział wzięło prawie 4 tys. osób. To pokazuje, że rawianie żyją sprawami ich miasta. I choć nie udało się uniknąć nieporozumień i sporów przy realizacji zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów, to więcej jest plusów niż minusów całego przedsięwzięcia.

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL