Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W hołdzie niezłomnym

W najbliższy weekend w Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Piątku i Żyrardowie odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".

V edycja tej masowej imprezy ma swoje lokalne odsłony w różnych miejscowościach naszego kraju oraz na Ukrainie i Litwie. Główny dystans, jaki będą mieli do przebiegnięcia uczestnicy, to symboliczna odległość 1963 m, nawiązująca do roku, w którym poległ w boju ostatni partyzant podziemia antykomunistycznego - Józef Franczak ps. "Lalek". W poprzedniej edycji w 160 biegach wystartowało łącznie ok. 40 tys. osób.

Tegoroczne zawody zaplanowano na niedzielę 26 lutego, choć w Łowiczu wyjątkowo odbędą się dzień wcześniej. Start wyznaczono na 12.00 przed muralem upamiętniającym żołnierzy niezłomnych przy ul. Starorzecze. Liczba uczestników pierwszego takiego łowickiego biegu ograniczona jest do 100.

Podobne zasady obowiązują przy organizacji biegów w innych miejscowościach. Szczegóły na stronie: tropemwilczym.pl, przez którą prowadzone są zapisy. Wystarczy wybrać na mapie miejsce biegu.

Rawie Mazowieckiej biegowa impreza wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Początek w niedzielę o 10.00 przy Ośrodku Sportu i Rekreacji "Tatar". Przewidziano dwa dystanse - 1963 m oraz 4 km.

O 13.00 rozpocznie się Msza św. w kościele parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w intencji niezłomnych, jak nazywano żołnierzy powojennego podziemia. Po Eucharystii zaplanowano odsłonięcie tablicy pamięci Danuty Siedzikówny "Inki", przedstawienie teatralne "Zachowałam się jak trzeba" i galę IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych w Miejskim Dom Kultury.

Po raz kolejny bieg "Tropem Wilczym" odbędzie się w Piątku. Wydarzenie organizuje Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic w niedzielę w między 9.30 a 11.00. Start w parku im. Tadeusza Kościuszki. Będzie można pobiec na wybranym dystansie – 1963 m lub 4 km. Patronat nad biegiem objął senator Przemysław Błaszczyk, który chce pokonać krótszy dystans.

Również Stowarzyszenie Żyrardowskich Amatorów Fizycznej Aktywności "Żyrafa Żyrardów" organizuje ten bieg. Biuro zawodów zlokalizowane będzie w Centrum Kultury w Żyrardowie przy placu Jana Pawła II nr 3. Start i meta biegu na ul. Narutowicza. Na dystansie 1963 m limit uczestników wynosi 100. W biegu na 5 km jest dwa razy większy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy