Nowy numer 42/2019 Archiwum

Z Bożej apteki

W sali konferencyjnej MDK odbyło się spotkanie "Żyjmy zdrowo". Jego organizatorem był Jan Karalus, rawianin, który do miasta zaprosił bonifratrów.

Na zaproszenie pana Jana przybyli dr Marcin Samosiej, pracujący w Poradni Ziołolecznictwa Konwentu Bonifratrów w Łodzi, i dietetyk szpitala bonifratrów z Łodzi Jolanta Krzyżanowska. Goście przybliżyli zebranym historię bonifratrów w Polsce, ich zakres działalności, w tym łódzkiej poradni, a także opowiedzieli, na co i kiedy zioła pomagają, w jakich przypadkach mają działanie wspomagające. Omówili także przykłady działania poszczególnych ziół i mieszanek ziołowych, metody przygotowywania naparów, kropli. Podsumowując, ukazali zarówno wady, jak i zalety fitoterapii. Dr Samosiej przestrzegał zebranych przed zupełną rezygnacją z leków na rzecz ziół.

Pani Jolanta natomiast wyjaśniła, co znaczy racjonalne odżywianie, omówiła najnowszą piramidę żywieniową. Opowiedziała także, w jaki sposób warzywa, owoce, przyprawy wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Opowiadała, co z czym łączyć i kiedy nie można stosować poszczególnych ziół.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa suszonych ziół pochodzących z działki państwa Karalusów. Spotkanie z bonifratrami nie było pierwszym, które zorganizował rawianin. Pan Jan, nazywany przez znajomych "człowiekiem orkiestrą", interesuje się wieloma dziedzinami życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL