Nowy numer 3/2021 Archiwum

Weź Biblię i trampki

– Stawiałem sobie pytanie: „Po co właściwie tam idę?”, ale gdy przekroczyłem próg, te obawy zniknęły. Nikt nie patrzył na mnie jak na intruza – mówi Artur Kosiorek.

W drugi marcowy weekend Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu organizuje dni otwarte. Rozpoczną się obiadem w piątek 10 marca i zakończą się również wspólnym posiłkiem po niedzielnej Eucharystii. Zaproszenie skierowane jest do młodych mężczyzn, którzy szukają rozeznania w wyborze właściwej drogi życiowej. Jak zapewniają przełożeni i klerycy, przez te trzy dni pomieszczenia na co dzień niedostępne dla osób z zewnątrz staną dla nich otworem.

Czas refleksji

– To nie jest tylko uczelnia. To jest dom, w którym żyjemy. Mieszka nas tu na stałe 25 osób, ale jesteśmy świadomi, że w kaplicy mieszka ten Najważniejszy. Dlatego też zapraszamy młodych ludzi, żeby nie tylko spotykali się z nami, ale przez spotkanie z nami jeszcze bardziej zbliżyli się do Jezusa – mówi ks. Sławomir Wasilewski, rektor WSD w Łowiczu. Już w ciągu roku pojawiają się głosy zainteresowania taką forma pobytu w seminarium. Ksiądz Wasilewski jest z tymi osobami w kontakcie mailowym. Dla niektórych jest to forma rekolekcji, dla innych – okazja do spędzenia weekendu w inny sposób niż zazwyczaj. Program dni otwartych tworzony jest razem z klerykami. W planach są modlitwa i wykłady, również czas na rekreację i rozmowy, czyli to, czym mieszkańcy seminarium żyją na co dzień. – Nie chcemy tworzyć sztucznego obrazu i pokazywać seminarium przez te dni takiego, jakie nie jest. Chcemy być naturalni. Z poprzednich dni otwartych utkwiło mi w pamięci to, że na zakończenie uczestnicy dziękowali nam – klerykom i przełożonym – za naturalność, że nie graliśmy kogoś, kim nie jesteśmy, że byliśmy życzliwi i otwarci – podkreśla rektor. Tak jak w przypadku poprzednich trzech edycji dni otwartych, okazji do rozmowy i wymiany doświadczeń będzie sporo. Nie tylko przy posiłkach czy w grupach, ale i indywidualnie, zarówno z alumnami, jak i z kadrą seminarium. Będzie też można skorzystać z sakramentu pokuty. Niemal wszyscy uczestnicy poprzednich edycji dni byli pod wrażeniem chóralnej modlitwy kleryków, a zwłaszcza wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu. – Chwalili sobie, że ten weekend był dla nich czasem zatrzymania w życiowym pędzie, czasem refleksji. Pochodzą z różnych środowisk. Tydzień spędzają gdzieś na uczelni czy w pracy – mówi kl. Damian Mirecki.

Zachęta biskupa

Kilka osób uczestniczyło w dniach otwartych więcej niż jeden raz. To jest dowód na to, że formuła się sprawdza, bo alumni i wykładowcy dbają o to, żeby wprowadzać co roku nowe elementy. Wśród tych, którzy uczestniczyli w dniach otwartych i jako gość, i jak organizator, jest obecny kleryk II roku Artur Kosiorek. – Nie przyszedłem wtedy na dni otwarte z motywacją, żeby wstąpić do seminarium. Szukałem raczej odpoczynku od codziennego zgiełku, miejsca zastanowienia nad swoim życiem. Stawiałem sobie pytanie: „Po co właściwie tam idę?”, ale gdy przekroczyłem próg, te obawy zniknęły. Nikt nie patrzył na mnie jak na intruza. Atmosfera była naturalna. I nie mówię tego specjalnie, bo jestem teraz klerykiem. Tak to wtedy odbierałem – mówi. Zapisy na dni otwarte prowadzone będą do 8 marca telefonicznie pod numerem (46) 837 60 16 i drogą mailową: wsd@diecezja.lowicz.pl. Zainteresowani powinni zabrać ze sobą niezbędne rzeczy na trzy dni pobytu. Miejsca noclegowe są już przygotowane. Przydadzą się strój i obuwie sportowe na zajęcia rekreacyjne. Należy wziąć ze sobą Pismo Święte oraz różaniec. Z uczestnikami w niedzielę spotka się ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Będzie przewodniczyć Eucharystii w kaplicy seminaryjnej. „Wierząc, że propozycja dni otwartych jest między innymi właśnie dla ciebie, razem ze wspólnotą Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu powtarzam Jezusową zachętę zapisaną w Ewangelii: »Przyjdź, a zobaczysz«” – napisał biskup łowicki w liście pasterskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama