Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wspólny sukces

Rawska parafia Niepokalanego Poczęcia NMP otrzyma prawie 15 mln zł dotacji na rewitalizację obiektów sakralnych. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec przyszłego roku.

Umowa została podpisana 6 marca w budynku parafii. Dotyczy dofinansowania przez Urząd Marszałkowski w Łodzi projektu "Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii". W imieniu Urzędu Marszałkowskiego umowę podpisali Joanna Skrzydlewska, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, i Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego. Ze strony parafii - proboszcz ks. Bogumił Karp.

W wyniku porozumienia na realizację projektu parafia otrzyma prawie 15 mln zł. Żeby pokryć koszt wszystkich prac, potrzebne jest jeszcze 7 mln zł. Tę kwotę parafia musi wyłożyć sama.

Projekt przewiduje gruntowny remont kompleksu składającego się z XVIII-wiecznego kościoła i budynku dawnego kolegium jezuitów. Ponadto przeprowadzona będzie adaptacja pomieszczeń na salę muzealną i salę widokową na dzwonnicy oraz dla użytku publicznego w podziemiach i na poddaszu. Powstanie tzw. centrum spotkań i dialogu.

Podczas podpisania umowy obecni byli także samorządowcy - burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal i jego poprzednik Eugeniusz Góraj (obecnie wiceprezydent Skierniewic), wójt gminy Rawa Mazowiecka Krzysztof Starczewski, wicestarosta powiatu rawskiego Marian Krzyczkowski. Witając gości, ks. Karp podziękował szczególnie marszałkowi Klimczakowi oraz burmistrzom (obecnemu i poprzedniemu) za pomoc. Słowa podziękowania skierował również do wszystkich uczestników uroczystości.

Kończąc spotkanie, proboszcz Karp podkreślił istotny fakt, jakim jest wspólna troska o dobro mieszkańców. - Jeżeli niezależnie od różnic działamy wspólnie, wtedy osiąga się sukces na wielką skalę. O ile bowiem łatwo można złamać pojedynczą strzałę, to już jak się weźmie ich kilka i razem połączy, to jest to bardzo trudne - mówił ks. Karp. Wyraził także nadzieję, że złożony przez Urząd Miasta wniosek rewitalizacyjny także uzyska dofinansowanie. - Zrealizowanie obu projektów uczyni nasze miasto perłą regionu - podsumował proboszcz.

Remont zabytkowego kompleksu ruszył już w zeszłym roku. Parafia nie mogła wstrzymywać prac ze względu na zły stan więźby dachowej. Głównym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie "Castellum" Sp. z o.o.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast