W Łodzi odbył się wojewódzki finał IV edycji konkursu "Żołnierze wyklęci, obudźcie Polskę!". Uczniowie pijarskiego liceum w Łowiczu są w gronie laureatów.
6 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi odbył się finał IV edycji konkursu "Żołnierze wyklęci, obudźcie Polskę!" zorganizowanego przez parlamentarzystów Ziemi Łódzkiej. Wzięło w nim udział łącznie 47 uczniów z całego województwa łódzkiego.
Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 60 pytań w ciągu godziny. Jak twierdzą finaliści, warto uczyć się o postaciach tak ważnych dla naszej ojczyzny. - Każdy młody człowiek powinien zgłębiać temat żołnierzy wyklętych, żeby ich historia nie została zapomniana - powiedział laureat konkursu Jakub Szram z Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju w Łowiczu.
Parlamentarzyści cieszą się, że młodzież interesuje się historią. - Żołnierze, przez poprzednią władzę nazwani "wyklętymi", dla nas są bohaterami niezłomnymi, którzy wykazali się niezwykłymi cechami charakteru. Ich życie jest fundamentem do budowania wartościowych postaw wśród współczesnego pokolenia Polaków. Coraz więcej młodych osób bierze przykład z tych żołnierzy, którzy mimo braku nadziei na lepsze jutro oddawali życie za najwyższe wartości - mówi senator Przemysław Błaszczyk, jeden z organizatorów konkursu.
Zwycięzców finału wyłoniła dogrywka. Ostatecznie I miejsce zajął Sebastian Łuszkiewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Wieruszowie (w nagrodę pojedzie na dwutygodniową wycieczkę do Fatimy). II miejsce - J. Szram, III - Dominika Sapińska, IV - Dawid Igielski, wszyscy z "Pijarskiej" w Łowiczu. Nagrodą dla nich będzie wyjazd do Brukseli.
- Jestem dumny z młodzieży z mojego okręgu. Dwa lata temu w finale wojewódzkim konkursu I miejsce zdobył Łukasz Domański z Łęczycy, w tamtym roku - Natalia Bilska z Żychlina, a dziś laureatami zostało aż troje uczniów z Łowicza! Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu do konkursu oraz wysokim poziomie nauczania w szkołach, do których uczęszczają. Udział młodych ludzi w tym konkursie pozwala mi myśleć, że pamięć o niegdyś zapomnianych bohaterach jest wciąż żywa i będzie pielęgnowana także przez następne pokolenia - podsumował zmagania senator Błaszczyk.
Uczestnicy, organizatorzy oraz goście finałowych zmagań
Archiwum biura senatora Przemysława Błaszczyka