Nowy numer 41/2019 Archiwum

Skauci na pielgrzymim szlaku

Każdego roku, w okolicach święta Zwiastowania Skauci Europy pielgrzymują do wybranego kościoła, aby zawierzyć swój ruch opiece Matki Bożej. W tym roku miejscem pielgrzymki były Boguszyce.

Skauci, ich rodzice i przyjaciele z Rawy Mazowieckiej, Skierniewic i Łowicza wspólnie modlili się za FSE i duchowo łączyli ze wszystkimi skautami nie tylko z Polski, ale i Europy. Dla harcerek i harcerzy pielgrzymka trwała dwa dni. Rozpoczęła się w Głuchowie i była czasem spędzonym na śpiewie, czuwaniu i modlitwie. W programie pierwszego dnia znalazły się kominek, próby śpiewu, kolacja, a także adoracja z przyrzeczeniem

W sobotę 140 harcerek, harcerzy, wilczków, rodziców i przyjaciół Zawiszy wyruszyło na pielgrzymi szlak. Czas wędrówki wypełniony śpiewem i modlitwą. Skauci uczestniczyli także w apelu ewangelicznym. Punktem kulminacyjnym była uroczysta Msza św. odprawiona w zabytkowym, XVI-wiecznym kościele z renesansowymi polichromiami pw. św. Stanisława w Boguszycach. Po Eucharystii nastąpił Akt zawierzenia się Matce Bożej. Fakt, iż pielgrzymka wypadła dokładnie w święto Zwiastowania, sprawił, że skauci z ogromnym wzruszeniem i przejęciem wypowiadali słowa oddania. "Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcamy ciało i dusze nasze, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jesteśmy i co posiadamy. Ochotnym sercem oddajemy się Tobie w niewolę miłości" - ślubowali.

Symbolem tegorocznej wędrówki była błękitna wstążka z dzwoneczkiem. Symbol nawiązywał do hasła tegorocznej pielgrzymki, które brzmi „idźcie i głoście”. Warto wspomnieć, że dzwonek w tradycji i kulturze chrześcijańskiej zawsze był wyjątkowym instrumentem. Jego głos wzywał ludzi do wielbienia Boga.

W programie dnia modlitw za Federację były także: Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, konferencje dla harcerzy, wilczków i rodziców, a także wspólny obiad. Jak podkreślali skauci, pielgrzymka była okazją do wspólnego biwakowania i wartościowych rozmów w drodze: z kapłanem, szefami i innymi skautami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL