Nowy numer 48/2020 Archiwum

Czas na afirmację życia

Po raz 12. w Skierniewicach 1 kwietnia odbędzie się sympozjum "Dar życia łaską Ojca i skarbem narodu". W tym roku refleksji będzie towarzyszyć wezwanie roku duszpasterskiego: "Idźcie i głoście".

– Każde sympozjum "Dar życia" to szansa, aby zrozumieć rzeczywistość dotyczącą spraw najbliższych każdemu człowiekowi, czyli wartości życia ludzkiego i rodziny jako najlepszego środowiska wszechstronnego rozwoju i duchowego wzrostu – podkreśla Paweł Kwaśniak, prezes Stowarzyszenia "Dar Życia".

Wzorem lat ubiegłych, najpierw na Eucharystii, a potem w jednej sali zasiądą prelegenci, prolajferzy, członkowie różnych wspólnot i stowarzyszeń, a także osoby, których życie zostało ocalone. Wydarzenie będzie kolejnym pomnikiem i hołdem składanym św. Janowi Pawłowi II.

Od 12 lat mózgiem wydarzenia jest ks. Grzegorz Gołąb, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach, który już nieraz podkreślał, że życie dla niego jest niezwykłym darem Boga Ojca. – W momencie poczęcia następuje rozbłysk światła. Bóg Ojciec zapala nam światło we wszechświecie, które nigdy nie zgaśnie. Życie to niezwykły dar od Stwórcy – mówi ks. Gołąb. – Wiem to. Jestem ocaleńcem, a co za tym idzie – wdzięczny za życie. Dlatego naturalną konsekwencją jest jego afirmacja. Z determinacją staram się przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom życia czy różnego rodzaju herezjom antropologicznym. Życie to też dar, który otrzymujemy dla siebie i innych ludzi. Każdy człowiek jest jak żywa księga napisana Bożą dobrocią i mądrością. Czytanie tej księgi jest ożywające i fascynujące. O tym wszystkim po raz kolejny będziemy mówić podczas 12. edycji sympozjum "Dar życia" – dodaje.

Sympozjum przez lata zbudowało swoją dobrą markę. Na przestrzeni 12 lat swoim doświadczeniem, wiedzą, przemyśleniami i świadectwem dzielili się tu m.in. prof. Bogdan Chazan,  dr Krystyna Zając, o. Ashenafi Yonas Abebe, ks. Marek Gancarczyk, Joanna Najfeld, a także Krzysztof Ziemiec i Brygida Grysiak.

W tym roku wśród gości i prelegentów będzie bp Wojciech Osial, który opowie o mocy słowa Bożego i dla uczestników odprawi Mszę św. Swoją wiedzą podzielą się także Agnieszka Porzezińska, dziennikarka, scenarzystka, współautorka programu "Moda na rodzinę" w TVP ABC, która postara się odpowiedzieć na pytanie: "Skąd się biorą rodzice?". O najnowszych zagrożeniach internetowych opowie Piotr Deputowski, ekspert ds. zagrożeń i ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży w internecie. W programie znajdzie się także świadectwo Dariusza Kowalskiego, aktora znanego m.in. z ról w "Plebanii", "Czasie honoru", "Zerwanym kłosie".

Podobnie, jak w latach ubiegłych, podczas spotkań kuluarowych będzie można przystąpić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, porozmawiać z osobami należącymi do Różańca Rodziców i Domowego Kościoła. Swoją obecność zapowiedziały Fundacja "Pro – Prawo do życia" i Wspólnota Trudnych Małżeństw "Sychar". Jak zwykle, podczas sympozjum będzie działała księgarnia. Z racji trwającego Wielkiego Postu w programie znajdzie się także muzyczno-jazzowa Droga Krzyżowa, przygotowana przez zespół El Camino.

 

Program sympozjum "Dar życia" (1 kwietnia)

9.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala – kościół św. Stanisława BM, ul. św. Stanisława 1

10.00–10.30 – rejestracja uczestników – kinoteatr "Polonez", ul. Wita Stwosza 2/4

10.30 – Powitanie uczestników – ks. Grzegorz Gołąb, Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic

10.50 – "Moc słowa Bożego" – bp Wojciech Osial

11.15 – "Skąd się biorą rodzice?" – Agnieszka Porzezińska

12.00 – "Gdzie spotkałem Boga?" – świadectwo – Dariusz Kowalski

12.30 – przerwa kawowa (indywidualne spotkania kuluarowe przy stoiskach tematycznych: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Różaniec Rodziców, Kręgi Domowego Kościoła, Fundacja "Pro – Prawo do życia", Wspólnota Trudnych Małżeństw "Sychar" i inne)

13.15 – "Miłość Niepojęta" – muzyczno-jazzowa Droga Krzyżowa – zespół El Camino

14.15 – "Twoje dziecko online. Charakterystyka najnowszych zagrożeń internetowych" – Piotr Deputowski (prezentacja wyłącznie dla widzów dorosłych)

15.00 – podsumowanie i zakończenie sympozjum

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama