Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wielkanoc po łowicku

Świąteczny odcinek katolickiego programu telewizyjnego "Ziarno" poświęcony był tradycjom i zwyczajom wielkanocnym regionu łowickiego. Wystąpili w nim twórcy ludowi oraz członkowie zespołów "Koderki" i "Ksinzoki".

Odcinek zatytułowany "Wielkanoc po łowicku" wyemitowany został w niedzielny ranek w TVP1 i TVP Polonia, dzięki temu o bogatej tradycji przeżywania Świąt Wielkanocy dowiedzieli się także widzowie poza granicami kraju.

Nagranie odbyło się już w styczniu. Do studia telewizyjnego wybrali się twórcy ludowi, delegacje Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Koderki" i Zespołu Śpiewaczego "Ksinzoki" oraz przedstawiciele Urzędu Miasta w Łowiczu.

Zaprezentowali obrzędy chodzenia z kogutkiem i gaikiem, tworzenie barwnych wycinanek i pisanek wyklejanych papierem kolorowym oraz tradycje kulinarne ziemi łowickiej m.in. szynki jajecznej. Twórcy ludowi opowiadali o obrzędach i zwyczajach, związanych z Wielkanocą jakie występowały i nadal występują na łowickiej wsi m.in. o chorągwiarzach, którzy o świcie w Poniedziałek Wielkanocny obchodzą ze śpiewem pola, wypraszając urodzaj i ochronę przed klęskami żywiołowymi.

Program zostanie wyemitowany także jutro w TVP ABC o 14.15. Dostępny już jest w internecie na stronie: vod.tvp.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama