W szkole u Miriam

Wielkimi krokami zbliża się IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet, która w tym roku odbędzie się 27 maja w sanktuarium Pani Jazłowieckiej w Szymanowie. Podczas naszego dorocznego spotkania będziemy obchodziły 100. rocznicę objawień fatimskich.

Niezależnie od stanu, wieku, wykształcenia, każda z pań może czuć się zaproszona do domu Miriam w Szymanowie. W tym niezwykłym miejscu, w którym w kaplicy sióstr niepokalanek od 1946 roku kult odbiera statua Matki Bożej Jazłowieckiej i gdzie od 1907 roku siostry prowadzą szkołę dla dziewcząt, w miesiącu, w którym obchodzony jest Dzień Matki, chcemy po raz czwarty modlić się i rozmawiać z Tą, do której Jezus przez 33 lata mówił: „mamo”.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku w spotkaniu będą uczestniczyły w relikwiach święte i błogosławione niewiasty związane z naszą diecezją. Będą z nami także relikwie świętych dzieci fatimskich - Hiacynty i Franciszka. Ufamy, że podczas kilku godzin spędzonych w Szymanowie, zarówno od najlepszej matki i nauczycielki, jak i od naszych świętych i błogosławionych otrzymamy wsparcie, wskazówki i dobre rady. Przybywając na Dzień Matki do Maryi, będziemy chciały słuchać Jej napomnień i wezwań do modlitwy i pokuty, o których mówiła podczas swoich objawień.

IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet będzie odbywała się pod hasłem: "W szkole u Miriam". Tym razem spotkamy się o 9.30. Punktem kulminacyjnym spotkania będzie uroczysta Eucharystia odprawiona w samo południe przez abp. Damiana Zimonia, ordynariusza seniora archidiecezji katowickiej, wielkiego czciciela Matki Bożej. Przed Eucharystią odczytany zostanie także list biskupa Andrzeja F. Dziuby, który - ze względu na świecenia biskupie w katedrze - nie będzie mógł z nami być. Na koniec Mszy św. dokonamy osobistego aktu oddania i zawierzenia wszystkich kobiet Maryi. Zanim każda z niewiast powierzy się Matce Jezusa, uroczyście zrobią to przedstawicielki różnych stanów: od uczennic, żon, matek, wdów, po siostry zakonne oraz dziewice i wdowy konsekrowane. Dobrowolne oddanie się Matce Bożej będzie głębokim aktem religijnym, który - jak uczy tradycja Kościoła - jest wielkim błogosławieństwem duchowym. O akcie oddania, a także o mocy cudownego medalika, który każda z pań otrzyma, opowie nam jeden z ojców franciszkanów. Nasze zawierzenie ma być przyjęciem testamentu z krzyża, w którym Jezus oddał nam swoją Matkę. Słowa: "Oto Matka twoja", które są także hasłem trwającej w diecezji peregrynacji ikony Matki Bożej Częstochowskiej i ze względu na 100. rocznicę objawień fatimskich, domagają się odpowiedzi, której chcemy udzielić w Szymanowie.

W programie pielgrzymki znajdą się także: świadectwa, konferencje i koncert Antoniny Krzysztoń. Przybyłe do Szymanowa niewiasty poznają nie tylko historię miejsca, ale także życie niezwykłej kobiety - bł. Marceliny Darowskiej, która była matką, babcią i siostrą zakonną. Ze względu na rocznicę objawień fatimskich, ważnym punktem będzie także rozbudowane nabożeństwo różańcowe, przygotowane przez siostry niepokalanki i uczennice. Kolejne tajemnicy będą zawierały elementy baletu i będą mówiły o jakimś geście Maryi.

Jak zwykle, na wszystkie panie będą czekały prezenty nawiązujące do hasła pielgrzymki. Tym razem będą to m.in. wspomniane już medaliki, a także dzwoneczki, które później będą przypominały nam o pokucie i potrzebie trwania w szkole Miriam.

W tym roku podczas naszego spotkania jedna z pań otrzyma niezwykły prezent, którym będzie darmowa pielgrzymka do Fatimy. Dar ten ufunduje nasz partner i sponsor - łowickie Biuro Podróży "Arka Travel". Uczestniczkę pielgrzymki spośród uczestniczek wylosuje Żaneta Dziewiątkowska-Klimkiewicz, właścicielka biura.

Nie zabraknie także czasu na kawę i agapę.  Zachęcamy panie do zabrania ze sobą kawałka ciasta, którym będzie można się podzielić z innymi pątniczkami. Nasze spotkanie będzie odbywało się na placu przed sanktuarium. Zabierzcie ze sobą parasole (mamy nadzieję, że po to, by chronić się przed słońcem). Prosimy też o napisanie i przywiezienie swoich ulubionych przepisów. Poza składnikami i sposobem wykonania, opatrzcie go także waszym imieniem i nazwiskiem, a także parafią, z jakiej jesteście. W ciągu ostatnich lat nie udało się zebrać wystarczającej liczby przepisów, by mogła powstać Diecezjalna Książka Kucharska "Przepiśnik Miriam", dlatego zbiórkę przepisów prowadzimy także w tym roku.

 

Program IV Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet: "W szkole u Miriam"

9.00-9.45 - przyjazd uczestniczek do sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, ul. Szkolna 2;

10.00-11.00 - powitanie uczestniczek, wniesienie relikwii oraz podanie kilku informacji o klasztorze;

11.00-12.00 - świadectwa, konferencja przygotowująca do zawierzenia się Matce Bożej;

12.00-13.30 - Msza św. pod przewodnictwem abp. Damiana Zimonia, połączona z aktem zawierzenia kobiet diecezji Matce Bożej;

13.30-14.30 - ciepły posiłek, kawa, herbata, ciasto;

14.30 - życiorys bł. Marceliny Darowskiej;

15.00 - nabożeństwo różańcowe ze świecami;

16.00 - koncert Antoniny Krzysztoń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..