Nowy numer 19/2021 Archiwum

Panie, bądźcie z nami!

W sobotę 27 maja w sanktuarium Pani Jazłowieckiej w Szymanowie pod hasłem: "W szkole u Miriam" odbędzie się IV Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem spotkamy się o 9.30.

Punktem kulminacyjnym spotkania będzie uroczysta Eucharystia odprawiona przez abp. Damiana Zimonia, ordynariusza seniora archidiecezji katowickiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął biskup Andrzej F. Dziuba, a także wójtowie okolicznych gmin. Podczas spotkania będziemy obchodzić 100. rocznicę objawień fatimskich.

Już dziś każdą z pań zapraszamy do domu Maryi w Szymanowie. W tym niezwykłym miejscu wpatrywać się będziemy w dwie figury Miriam. Pierwszą będzie gospodyni miejsca - Pani Jazłowiecka. Jej posąg to dzieło Oskara Sosnowskiego, wykonany na prośbę bł. Matki Marceliny Darowskiej. Statua została poświęcona w 1883 r. przez abp. Szczęsnego Felińskiego. Coraz liczniejsze łaski i cuda, jakich doznawali modlący się przed nią ludzie, oraz zwycięska bitwa pod Jazłowcem sprawiły, że staraniem 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, sióstr, wychowanek i przyjaciół posąg został 9 lipca 1939 roku ukoronowany. Figurę, w imieniu Ojca Świętego Piusa XII, ukoronował prymas Polski kard. August Hlond.

Zaraz po wojnie siostry musiały opuścić Jazłowiec. Nie bez trudu, za to z cudowną interwencją Maryi udało się przetransportować figurę do domu generalnego w Szymanowie. Dotarła tam 24 czerwca 1946 roku. Następnego dnia przybył do niej kard. Hlond, który wyznał, że "stanięcie Jej tu, u progu stolicy, nie dzieje się bez szczególnej myśli Bożej".

Drugą figurą, która będzie towarzyszyła kobietom uczestniczącym w DPK, będzie figura Matki Bożej Fatimskiej. Jej obecność ma nam przypominać o 100. rocznicy objawień fatimskich, podczas których objawiająca się trojgu dzieciom Maryja przez 6 kolejnych miesięcy, poczynając od 13 maja 1917 r., zachęcała do pokuty za dusze w czyśćcu cierpiące, do odmawiania codziennie Różańca w intencji nawrócenia grzeszników oraz do modlitwy o pokój. O orędziu fatimskim będą przypominały nam także obecne w relikwiach dzieci - św. Hiacynta i św. Franciszek.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, spotkaniu będą w relikwiach uczestniczyły także święte i błogosławione niewiasty związane z naszą diecezją. Już dziś wiemy, że będą z nami m.in.: bł. Marcelina Darowska i bł. Franciszka Siedliska, a także św. s. Faustyna Kowalska i św. Joanna Beretta-Molla. Nie zabraknie też św. Pudencjany.

Zgodnie z naszą tradycją, na zakończenie Mszy św. dokonamy osobistego aktu oddania i zawierzenia wszystkich kobiet Maryi. Zanim każda z niewiast powierzy się Matce Jezusa, uroczyście zrobią to przedstawicielki różnych stanów. O akcie oddania, a także o mocy Cudownego Medalika, który każda z pań otrzyma, dowiemy się więcej z konferencji.

W programie pielgrzymki znajdą się także świadectwa i koncert Antoniny Krzysztoń. Przybyłe do Szymanowa niewiasty poznają także życie bł. Marceliny Darowskiej. Ze względu na rocznicę objawień fatimskich, ważnym punktem będzie nabożeństwo różańcowe, przygotowane przez siostry niepokalanki i uczennice. Jak zwykle, na wszystkie panie będą czekały prezenty nawiązujące do hasła pielgrzymki. Tym razem będą to m.in. wspomniane już medaliki, a także dzwoneczki, których zadaniem ma być przypominanie nam o pokucie i potrzebie trwania w szkole Miriam.

W tym roku podczas spotkania jedna z pań otrzyma niezwykły prezent, którym będzie pielgrzymka do Fatimy. Dar ten ufunduje nasz partner i sponsor - łowickie Biuro Podróży "Arka Travel". Kobietę, która otrzyma prezent, wylosuje spośród uczestniczek właścicielka biura Żaneta Dziewiątkowska-Klimkiewicz.

Nie zabraknie także czasu na kawę i wspólną agapę. Zachęcamy panie do zabrania ze sobą kawałka ciasta, którym będzie można się podzielić z innymi pątniczkami.

 

Program IV DPK

9.00-9.45 - przybywanie uczestniczek do sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, ul. Szkolna 2;

10.00-11.00 - powitanie, wniesienie relikwii oraz podanie kilku informacji o klasztorze;

11.00-12.00 - świadectwa, konferencja przygotowująca do zawierzenia się Matce Bożej;

12.00-13.30 - Msza św. pod przewodnictwem abp. Damiana Zimonia, połączona z aktem zawierzenia kobiet diecezji Matce Bożej;

13.30-14.30 - ciepły posiłek, kawa, herbata, ciasto;

14.30 - życiorys bł. Marceliny Darowskiej;

15.00 - nabożeństwo różańcowe ze świecami;

16.00 - koncert Antoniny Krzysztoń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama