GN 42/2019 Archiwum

W sypialni wojewody...

Koncerty w pałacach, prezentacje odrestaurowanych eksponatów, a także rekonstrukcje przybliżające życie, stroje i zwyczaje z minionych epok przygotowano na tegoroczną edycję imprezy.

W muzeach między Łodzią a Warszawą 20 maja nie brakowało zwiedzających. Atrakcje zachęcały do przemierzania sal i komnat pałacowych w poszukiwaniu nie tylko duchów przeszłości, ale także nowych eksponatów.

A przyznać trzeba, że atrakcji nie było mało. W Muzeum w Nieborowie przed pałacem można było wysłuchać koncertu operowego w wykonaniu solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którym towarzyszył zespół kameralistów Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej pod batutą Lilianny Krych. Zwiedzający mogli obejrzeć starą oranżerię, wnętrza pałacowe, ekspozycje majoliki, a także XVIII-wieczne łóżko w sypialni wojewody po pracach konserwatorskich. Atrakcją nad Kanałem Nieborowskim było przypłynięcie flotylli drzewek pomarańczowych „z Drezna do Nieborowa”. Nie mniej ciekawie było także w Pałacu w Walewicach. Tam Noc Muzeów rozpoczęła się jeszcze przed zachodem słońca. Otworzyła ją rekonstrukcja historyczna, dzięki której zwiedzający mogli zobaczyć, jak wyglądała codzienność kilkaset lat temu. Grupa skupiła się na rekonstrukcji ubioru, obyczajów oraz „esprit” życia arystokracji i wpływowego mieszczaństwa XVIII-wiecznej Europy. Na dziedzińcu przed pałacem podczas piknikowania zostały zaprezentowane zwyczaje arystokracji. Można było także zaobserwować, jakie dworskie gry i zabawy były popularne w XVIII wieku, oraz włączyć się do zabawy. Atrakcje przygotowały również m.in. muzea w Łowiczu, Żyrardowie i Sochaczewie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama