Tradycją Zespołu Szkół Publicznych w Międzyborowie jest, że w ostatni weekend maja wszystkie grupy działające na terenie miejscowości i oddziały szkolne jednoczą się i wspólnie przygotowują festyn środowiskowy. Tak było i w tym roku. 28 maja odbyły się kolejne, XIX Dni Międzyborowa.
Od 1998 r., ostatnie dni maja to wielkie święto w Międzyborowie. W tym czasie odbywa się najwięcej konkursów, rajdów pieszych i rowerowych, wydarzeń kulturowych, a wszystko by uczcić patronów ZSP – Józefa Jagielskiego, pierwszego dyrektora placówki i Karola Wojtyłę, świętego naszych czasów. W trakcie obchodów Dni Międzyborowa, w szkołach przeprowadzane są testy wiedzy o patronach, apele mające na celu przybliżenie ich działalności i zasług.
Od 15 lat w historię dni miejscowości wpisał się także konkurs na własny wiersz – „Srebrna Szyszka”, który organizuje nauczyciel geografii, poeta Jerzy Jankowski i Jerzy Paruszewski, znany poeta żyrardowski.
Święto szkoły to także sport, z którego poniekąd słynie miejscowość. To w Międzyborowie urodził się i wychował Piotr Nowakowski – siatkarz reprezentacji Polski, tutaj też mieszka Grzegorz Krejner – medalista olimpijski w kolarstwie. Idąc ich śladami organizowany jest rajd rowerowy „Czarna stopa”, a także biegi przełajowe na terenie wydm międzyborowskich. Rozgrywane są także mecze piłki siatkowej.
Największym wydarzeniem Dni Międzyborowa jest festyn środowiskowy przygotowany przez Radę Rodziców, dyrekcję, nauczycieli i uczniów. W to dzieło zaangażowana jest cała społeczność miejscowości. Obchody zaczęły się uroczystą Mszą św., w której uczestniczyły poczty sztandarowe SP, gimnazjum, OSP Międzyborów, harcerzy Hufca Jaktorów oraz Jednostka Strzelecka 4142 im. Pułku Ułanów.
– Warto przejść teraz na plac szkoły, bo tam czeka na nas wiele atrakcji przygotowanych przez nas wspólnie. Tak się tworzy wspólnotę, dlatego korzystajmy i doceńmy nasze dzieło – zachęcał ks. Krawczyk.
Na plac przed szkołą zgromadzonych wiernych przeprowadziła marszem Orkiestra Międzyborów, która także zagrała podczas Eucharystii i dała krótki koncert na rozpoczęcie festynu. Następnie swoje umiejętności prezentowały przedszkolaki z prywatnego przedszkola „Baśniowy ogród”, a także z publicznego przedszkola należącego do zespołu szkół. Potem swoje popisy wokalne, taneczne i artystyczne prezentowały poszczególne oddziały placówki. Wśród występujących byli laureaci konkursu piosenki międzynarodowej „Piosenka nie zna granic”, który w szkole organizowany jest od 10 lat za sprawą nauczycielek Iwony Maciejewskiej i Małgorzaty Drązikowskiej.
Festyn poprowadzili dyrektor szkoły Dariusz Grabowski i Małgorzata Skórzyńska, nauczycielka biologii i członek stowarzyszenia „Przyjaciół Wydm Międzyborowskich”. W trakcie koncertu przyznano także nagrody za szczególne zasługi dla szkoły. Cały czas wszyscy, którzy przyszli na obchody dni miejscowości, mogli skorzystać z atrakcji, które przygotowali Międzyborowianie. Wśród nich była loteria fantowa zorganizowana przez Radę Rodziców, stoiska mi.in. z lemoniadą, lodami, ciastami, rękodziełami przygotowane przez uczniów, a także punkty, w których bezpłatnie można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi i nauczyć się samobadania piersi. „Zdrowych” stoisk było więcej. Wszystko dlatego, że szkoła w Międzyborowie to szkol promująca zdrowie. Dlatego też uczniowie z wielką dokładnością uświadamiali społeczność jak się odżywiamy poprzez prezentacje napojów i ilości cukru, która się w nich znajduje. Przygotowano także stoiska naukowe, gdzie dzieci, młodzież, a także dorośli mogli pod okiem nauczycieli przeprowadzić eksperymenty chemiczne i poszukać rozwiązań tajemnic fizyki.
Ci, którzy interesują się plastyką i teatrem również znaleźli coś dla siebie. Stoisko, gdzie prezentowane były kukiełki, stroje teatralne i zdjęcia z działalności koła teatralnego „Józefinki” każdy mógł wykonać pracę plastyczną lub pacynkę.
Na szkolnym placu znalazło się też miejsce na prezentację lokalnych firm i miejsc, które warto odwiedzić. Pojawiły się m.in. traktory i motory ze Skansenu Maszyn Rolniczych, firma ogrodnicza prezentująca piękne rośliny, ale także ucząca dbania o poszczególne gatunki.
O to, by wszyscy mogli wytrwać do końca obchodów Dni Międzyborowa zadbała niezawodna jednostka OSP Międzyborów serwująca pyszną i pożywną grochówkę, po którą cały czas ustawiali się chętni. Strażacy chętnie też opowiadali o swojej służbie, prezentowali sprzęt gaśniczy i ubierali w strój (przyszłych) małych strażaków.
Także harcerze z Hufca Jaktorów mieli swój udział w tym dniu. Zorganizowali skrzynki i zapewnili asekurację przy wspinaczkach, z których chętnie korzystali fani sportów ekstremalnych i lubiący adrenalinę.
Organizatorzy już dziś planują przyszłoroczne, jubileuszowe XX Dni Międzyborowa. Czym zachwycą w przyszłym roku? Patrząc na rozwój placówki i mnogość grup w miejscowości, można mieć nadzieję, że to będzie wspaniałe święto.