Nowy numer 3/2021 Archiwum

6 dekad przy ołtarzu

W bazylice katedralnej w Łowiczu sprawowana była Msza św. z okazji 60. rocznicy święceń bp. Alojzego Orszulika SAC, pierwszego biskupa łowickiego. Eucharystii przewodniczył dostojny jubilat.

Na uroczystość 22 czerwca przybyli abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, abp Andrzej Józwowicz, nuncjusz w Rwandzie, bp Andrzej Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskupi archidiecezji łódzkiej, z którą diecezja łowicka tworzy metropolię - bp Marek Marczak, administrator archidiecezji łódzkiej, bp pomocniczy Ireneusz Pękalski oraz abp senior Władysław Ziółek i bp senior Adam Lepa. Mszę św. koncelebrowali również ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, kapłani diecezjalni i księża pallotyni z przełożonymi prowincji warszawskiej.

Bp Orszulik dzień wcześniej obchodził swoje imieniny i 89. urodziny. Na początku Mszy św. w imieniu duchowieństwa życzenia złożyli mu ks. Stanisław Poniatowski, prepozyt Katedralnej Kapituły Łowickiej, oraz s. Lucyna Piątek i ks. Marek Wyszomirski SDB, referenci spraw zakonnych w kurii łowickiej. Dołączyli do nich także przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu i władz miasta. Pozostali zrobili to po zakończeniu Eucharystii.

Homilię wygłosił abp Hoser. Przypomniał dokonania jubilata, który został wyświęcony na kapłana 22 czerwca 1957 r. przez prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w Ołtarzewie, gdzie ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów. 8 grudnia 1989 r. w Siedlcach otrzymał sakrę biskupią. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął: „Christo in aliis servire” (Służyć Chrystusowi w innych). 25 marca 1992 r., po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany jej pierwszym ordynariuszem.

W swoim słowie pod koniec Mszy św. bp Dziuba podkreślił, że sprawowana Eucharystia jest najpiękniejszym dziękczynieniem. Głos zabrał także bp Orszulik. - Jubileusze są zawsze okazją do refleksji. Nie chodzi o podsumowanie dokonań, ale przede wszystkim o wyrażenie wdzięczności Bogu, Jezusowi Chrystusowi Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi oraz Jego Matce Maryi za dar kapłaństwa i zachowanie mnie w opiece przez całe długie życie - mówił jubilat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama