W zabytkowej archikolegiacie w Tumie odbyły się uroczystości 50. rocznicy zakończenia obchodów milenium chrztu Polski. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Archikolegiata w Tumie znajduje się teraz w diecezji łowickiej. W niedzielę 25 czerwca w murach świątyni sprawowana była Msza św., której przewodniczył kard. Dziwisz, metropolita senior krakowski. Homilię wygłosił abp Henryk Józef Muszyński, metropolita gnieźnieński senior i prymas Polski senior. Eucharystię koncelebrowali także inni hierarchowie - ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, abp Władysław Ziółek, metropolita senior łódzki, bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, i bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Obecni byli parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Senatu Michałem Seweryńskim oraz przedstawiciele władz samorządowych starostwa i gmin. Stawiły się poczty sztandarowe. Uroczystość uświetnił chór "Soli Deo" z parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy. Grały orkiestry dęte z Tumu, Góry św. Małgorzaty i Łęczycy.
Zarówno kard. Dziwisz, jak i abp Muszyński odnieśli się do wydarzeń sprzed 50 lat, wspominając Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.
Obaj hierarchowie przekazali pamiątki ks. Piotrowi Nowakowi, proboszczowi parafii pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie. Kard. Dziwisz wręczył sutannę Ojca Świętego Jana Pawła II, a abp Muszyński - medal wydany z okazji objęcia przez niego urzędu prymasa.
Odśpiewano "Te Deum". - "Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki" - to orędzie brzmi z tej archikolegiaty dla całej naszej ojczyzny i Kościoła, dla rodaków poza granicami, bo te mury są silne i gwarantują, że trwanie w Panu daje nadzieję na przyszłość - mówił bp Dziuba pod koniec Mszy św.
Już po końcowym błogosławieństwie kard. Dziwisz poświęcił makietę tumskiej kamiennej świątyni, umieszczoną przed archikolegiatą. To stary kościół. Został konsekrowany w 1161 roku. Zbudowano go w miejscu opactwa benedyktyńskiego, jednego z pierwszych na ziemiach polskich. Przyjmuje się, że do powstania opactwa przyczynił się św. Wojciech, który przemierzał tędy drogę z Gniezna do Prus.
Dopełnieniem uroczystości rocznicowej było otwarcie wystawy zdjęć w Muzeum w Łęczycy. Na wystawie zaprezentowano wielkoformatowe fotografie ze zbiorów IPN, dokumentujące wydarzenie sprzed 50 lat w Tumie.