GN 42/2019 Archiwum

Z międzykontynentalną obsadą

W łowickiej bazylice katedralnej zainaugurowano XXIX Międzynarodowy Festiwal Organowy "Johann Sebastian Bach" 2017. Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek wakacji.

Jako pierwszy wystąpił prof. Wiktor Łyjak, kierownik artystyczny wydarzenia. Organiście towarzyszyła sopranistka Magdalena Witczak, solistka Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zebrani w katedrze usłyszeli utwory Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Giuseppe Verdiego, Antonia Vivaldiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

- Ta muzyka jest wieczna i piękna. Ta muzyka ma swoją wartość. Jest żywa, bo trafia do żywego odbiorcy. Jeżeli byłaby odtwarzana, to byłaby w jakimś stopniu sztuczna - mówił prof. Łyjak, dziękując po koncercie publiczności. Podkreślił, że tegoroczny cykl, ze względu na obsadę, jest międzykontynentalny.

W przyszły wtorek 11 lipca na organach zagra Sergio Militello z Watykanu. Natomiast w kolejne wtorki zaprezentują się organiści Zygmunt Strzęp (Niemcy), Colin Andrews (USA), Krzysztof Marosek z Krzysztofem Jakowiczem (skrzypce), Karol Gołębiowski z Romualdem Gołębiowskim (klarnet, saksofon altowy), Zsuzsa Elekes (Węgry), Maija Lehtonen (Finlandia) i na koniec Bogdan Narloch z Romanem Gryniem (trąbka).

Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o 19.30. Dzień później ci sami artyści w tym samym repertuarze wystąpią w warszawskim kościele oo. franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej.

Organizatorem koncertów jest Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w Łowiczu wspólnie z Łowickim Ośrodkiem Kultury przy finansowym wsparciu władz miasta. Patronat honorowy nad łowickim cyklem objął ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama