Nowy numer 43/2020 Archiwum

Powrót na tory

Po prawie 6-letniej przerwie na trasę kolejki wąskotorowej z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej wyjechał parowóz Px29. Tak, jak przedtem, poprowadził muzealny skład retro.

Pierwsze przejazdy z pasażerami odbyły się w miniony weekend. Wyprawa dawnym składem to atrakcja Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie, które jest oddziałem Stacji Muzeum (dawniej Muzeum Kolejnictwa w Warszawie).

W sochaczewskim skansenie znajduje się jeszcze jedna lokomotywa Px29, niestety niesprawna. Oba egzemplarze to jedyne zachowane w Polsce. Ten o oznaczeniu Px29-1704 udało się wyremontować. Ostatni raz przed naprawą rewizyjną był w użyciu w 2011 roku.

Długi czas oczekiwania na konieczne prace związany był z brakiem pieniędzy. Dopiero pomoc samorządu województwa mazowieckiego spowodowała, że parowóz wrócił na szlak. Koszt remontu to ok. 600 tys. zł.

Px29 będzie prowadził muzealny pociąg retro do Puszczy Kampinoskiej oraz z powrotem w kolejne soboty i niedziele w lipcu, sierpniu, wrześniu, a także w każdą sobotę października, aż do zakończenia sezonu turystycznego 21 października. W środy wagony będzie ciągnęła lokomotywa spalinowa.

Wyprodukowano tylko 21 sztuk modelu Px29. Pierwszy powstał w 1929 roku. Ciekawostką jest, że egzemplarz Px29-1704, zanim trafił do Sochaczewa, wystąpił w jednym z odcinków serialu "Alternatywy 4". W filmie ukazane jest, jak zimą ogrzewał blok, który był odcięty od dostaw ciepła. Ekipa filmowa nie spieszyła się z jego odtransportowaniem. Po zakończeniu zdjęć dość długo stał na warszawskim osiedlu Ursynów i był miejscem zabawy dla dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama