Nowy numer 42/2019 Archiwum

Unikaty w skali kraju

Kolekcja drewnianych zabytków etnograficznych ze zbiorów łowickiego muzeum będzie poddana konserwacji. Są wśród nich najstarsze rzeźby ludowe w Polsce.

Muzeum w Łowiczu otrzymało 31 560 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Wspieranie Działań Muzealnych na realizację projektu "Piękno w drewnie ukryte - konserwacja zabytków etnograficznych XIX - pocz. XX w. z kolekcji Muzeum w Łowiczu".

Projekt zakłada konserwację bezcennych z punktu widzenia kultury regionalnej drewnianych zabytków etnograficznych (48 obiektów). Większość z nich pochodzi z kolekcji gromadzonych przez Anielę Chmielińską i Władysława Tarczyńskiego w muzeach tworzonych w Łowiczu na początku XX wieku (Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych). Są wśród nich najstarsze przykłady rzeźby ludowej w skali regionu oraz kraju.

Zły stan zachowania eksponatów uniemożliwiał ich dalszą prezentację na wystawie stałej, a część obiektów nigdy nie opuściła magazynów zbiorów. Dzięki przeprowadzeniu prac konserwatorskich zostaną uratowane unikatowe zabytki związane z historią Łowicza i regionu, a następnie udostępnione na ekspozycjach stałych w muzeum i skansenie w Maurzycach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL