GN 42/2019 Archiwum

Tablica z muszlą

W czwartkowy wieczór 20 lipca w Skierniewicach odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy stacyjnej camino - Drogi św. Jakuba.  

Minęło 35 lat od ogłoszenia Aktu Europejskiego przez papieża Jana Pawła II, w którym wezwał, aby Europa odnalazła swoje stare szlaki pielgrzymkowe.

Jednymi z najważniejszych tras pielgrzymkowych w Europie są Drogi św. Jakuba Starszego - Camino de Santiago, które po odkryciu grobu Jakuba Apostoła na Polu Gwiazd w Galicji budowane były od IX w. ze wszystkich stron Europy do Santiago de Compostela.

Papieski apel rozpoczął proces odradzania ruchu pielgrzymkowego i odbudowywania jakubowych dróg oraz ich turystycznego wykorzystania. W roku 1987 Rada Europy nadała Drogom św. Jakuba tytuł Europejskiego Szlaku Kulturowego - jako pierwszego w Europie.

Z Mazowsza do Santiago de Compostela pielgrzymi ruszyli już w XIV w., jednak nie wiadomo, którędy szli.

Dzisiejszym pielgrzymom zaproponowano dwie drogi wychodzące z katedry pw. św. Jana w Warszawie: Mazowiecką Drogę św. Jakuba, biegnącą północną stroną Wisły, oraz Warszawską Drogę św. Jakuba, która prowadzi na południe od stolicy przez Rokitno, Błonie, Niepokalanów, Guzów, Puszczę Mariańską, Miedniewice, Skierniewice z malowniczym rezerwatem Rawki oraz dalej w kierunku Częstochowy, skąd przez najstarszy trakt - Via Regia - włącza się w sieć europejskich Dróg św. Jakuba.

- Za umieszczeniem w Skierniewicach tablicy stacyjnej przez fundację noszącą imię Biskupa Ignacego Krasickiego przemawiają zarówno zakres działalności statutowej fundacji, obecność w mieście historycznego kościoła św. Jakuba Apostoła, położenie geograficzne Skierniewic w centrum południowego odcinka Warszawskiej Drogi św. Jakuba, a także popularność tematyki camino. Istnieje bowiem spora grupa mieszkańców Skierniewic, którzy odbyli pielgrzymkę do Santiago de Compostela lub planują taką podróż - mówi Aneta Wojciechowska, prezes fundacji.

Dzisiejsza ceremonia będzie miała uroczysty charakter. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 18 w kościele św. Jakuba Apostoła w intencji przyjaciół fundacji i pielgrzymów zdążających do Santiago de Compostela.

Następnie w ogrodzie parafialnym przy ul. Senatorskiej odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie tablicy, a finałowym punktem programu będzie muzyczny, barokowy wieczór w Pałacu Prymasowskim. Tablicę odsłoni Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic, patron wydarzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama