W Skierniewicach odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy stacyjnej Warszawskiej Drogi św. Jakuba.
Ceremonia rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Jakuba Apostoła w intencji inicjatorów przedsięwzięcia: Fundacji "Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego" i pielgrzymów zdążających do Santiago de Compostela. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Pietrzyk, proboszcz parafii, który na wstępie podkreślił, że droga znaczona muszlami jest jedną z najważniejszych i najstarszych dróg pielgrzymkowych. W Eucharystii poza członkami fundacji, pątnikami, którzy pielgrzymowali do Santiago, byli także reprezentanci Konfraterni św. Jakuba przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Po Eucharystii w ogrodzie parafialnym odsłonięto i poświęcono tablicę stacyjną. Słowo do zebranych skierowała prezes zarządu fundacji Aneta Wojciechowska. – Odsłonięcie tablicy stacyjnej Camino Skierniewice ma kilka wymiarów: lokalny i regionalny, stąd obecność pana prezydenta Krzysztofa Jażdżyka; historyczny, bo spotykamy się w ramach obchodów 560. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu; symboliczny, bo nasza tablica symbolizuje, a więc łączy Skierniewice i parafię św. Jakuba Apostoła z wieloma tysiącami kilometrów dróg w Europie znaczących Il Camino – szlak do Santiago de Compostela. Dzisiejsza uroczystość ma także wymiar duchowy, bo odpowiadając na wezwanie Jana Pawła II o rekonstrukcję Dróg św. Jakuba, włączamy się w przeżycie duchowej wędrówki, na której wielu odnalazło wiarę i Pana Boga. Jednocześnie – na co zwrócił uwagę jeden z fundatorów naszej fundacji, ks. Grzegorz Gołąb – otwarcie drogi św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach wpisuje się w hasło Roku Duszpasterskiego „Idźcie i głoście” – mówiła Aneta Wojciechowska.
W związku z odsłonięciem tablicy specjalny list nadesłał bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, który wydarzenie objął honorowym patronatem. W liście czytamy: "Cieszę się, że idea Camino znajduje kolejne serca otwarte na chęć pielgrzymowania do Santiago de Compostella. Obok Rzymu grób św. Jakuba Starszego stał się od średniowiecza jeszcze jednym centrum chrześcijańskiej Europy, miejscem zbliżania ludzi do Boga i między sobą. (…) Mam nadzieję, że pielgrzymki pątników przez Skierniewice, dzięki waszej inicjatywie, będą owocnie prowadzić ludzi do Jezusa Chrystusa i łączyć zamiast dzielić, zachęcą do tworzenia wspólnoty i rezygnacji z niepotrzebnych podziałów, chęci dominacji i koncentrowania się na sobie".
Wydarzenie uświetnił koncert barokowy w Pałacu Prymasowskim.