Nowy numer 08/2024 Archiwum

Można było poczuć obecność ks. Jana

W sannickim kościele odbył się koncert, który był ucztą nie tylko ze względu na doskonały wokal Dominiki Świątek i gitarowy akompaniament Leszka Czajkowskiego. Strofy poezji księdza Jana Twardowskiego zawsze robią na słuchaczach wrażenie.

Spektakl nosił nazwę „Zaufałem drodze”. Tak brzmi tytuł wiersza i tomiku poezji ks. Twardowskiego. Maciej Rayzacher, aktor i reżyser, mówił o księdzu poecie, spotkaniach z nim, poezji, którą tworzył, recytował jego wiersze. Na podstawie biografii napisanej przez Magdalenę Grzebałkowską pt. „Ksiądz paradoks”, opowiedział o życiu tego wyjątkowego  poety.

D. Świątek jest nie tylko pieśniarką, komponuje muzykę, współpracuje z Teatrem Hybrydy, z kolei L. Czajkowski to poeta, kompozytor, publicysta, bard. M. Rayzachera znamy z warszawskich teatrów, słuchowisk radiowych, ról filmowych. Wyreżyserował wiele widowisk plenerowych, spektakli poetyckich.

Spotkanie było bardzo wzruszające - sceny nakręcone w domu księdza Twardowskiego, jego głos dawno niesłyszany, portrety spod ręki Stanisława Baja – można było poczuć obecność księdza, człowieka wyjątkowo skromnego, pełnego szacunku dla innych.

Gospodarz miejsca, proboszcz sannickiej parafii ks. dziekan Stanisław Dujka prosił, byśmy rzeczywiście szanowali się nawzajem, kochali ludzi, „bo tak szybko odchodzą...”, jak pisał ks. Twardowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy