– Nie wyobrażam sobie wakacji bez wizyty na Jasnej Górze. Przy Maryi robię roczny bilans duchowy – zdradza Anna z Łowicza.
W święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia po uroczystej Eucharystii w katedrze łowickiej, po raz 22. wyruszy do Częstochowy Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa. W tym roku jej hasłem będą słowa: „Wstań. Idź. Głoś”. Jak w latach ubiegłych, pątnicy będą pielgrzymować w grupach: zielonej, czerwonej, biało-żółtej, cytrynowej, brązowej, błękitnej, fioletowej, białej i pomarańczowej. Każdy przy zapisie otrzyma znaczek i opaskę z hasłem pielgrzymki w kolorze swojej grupy. Wśród znaczków, których powinno być 9, pojawił się 10., różowy. Kto go otrzyma, dziś musi pozostać jeszcze tajemnicą.
ŁPPM po raz pierwszy wyruszyła w 1996 roku, z inicjatywy pierwszego ordynariusza bp. Alojzego Orszulika. Wcześniej wierni z diecezji pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Niektórzy dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach. W ciągu 22 lat przewodnikami ŁPPM byli ks. Dariusz Matuszyński SDB, ks. Tomasz Jackowski i ks. Robert Kwatek. Od 2011 r. funkcję tę pełni ks. Rafał Babicki, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Skierniewicach. – W tym roku mam swojego zastępcę – ks. Tomasza Stępniaka, który, mam nadzieję, będzie moim następcą. Podczas wspólnego wędrowania i pracy będzie on przygotowywał się i nabierał doświadczenia potrzebnego do przejęcia pielgrzymki. By mu to ułatwić, postanowiłem zostać przewodnikiem grupy fioletowej. Kiedy będzie potrzebna moja pomoc, będę w pobliżu, by służyć radą i pomocą – mówi ks. Babicki. Przewodnik „fioletów” marzy, by podczas drogi w grupie, której kolor symbolizuje pokutę, na jakimś etapie zaproponować marsz w absolutnej ciszy, a inny – z nieustannym czytaniem słowa Bożego.
O tym, czy marzenia uda się wcielić w życie, będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej. Podobnie bowiem, jak było w latach ubiegłych, także i w tym roku na: lowicz.gosc.pl (na specjalnej podstronie poświęconej pielgrzymce) będziemy relacjonować przebieg ŁPPM. Już dziś można na niej znaleźć świadectwa, galerie zdjęć z poprzednich pielgrzymek, a także garść informacji dotyczących tego, jak przygotować się do drogi, co zabrać do bagażu głównego, a co do podręcznego. Odwiedzający nasz serwis dowiedzą się także, kiedy i gdzie można się zapisać do konkretnej grupy, kto będzie jej przewodnikiem i jakie „atrakcje” zaplanowano na kolejne dni wędrówki.
Zgodnie z kilkuletnią tradycją, pątnicy na swoich barkach poniosą duży drewniany krzyż z napisem: „Za siebie i za bliźniego”. W tym roku każda grupa ŁPPM będzie miała swojego świętego patrona. Podczas drogi pielgrzymi wysłuchają konferencji, które przygotował o. Tomasz Nowak, dominikanin. Wędrowny kaznodzieja poprowadzi spotkania z wielkimi postaciami ze Starego i Nowego Testamentu, które w swoim życiu wstały, wyruszyły w drogę z Bogiem i zaczęły głosić. – Bardzo czekam na osoby ze Starego Testamentu, bo tam jest twardo i po męsku. Tak to tak, a nie to nie. Czyli tak, jak lubię. Pielgrzymka nie jest czasem zabawy, bujania się, ale konkretną postawą, podejmowaniem decyzji i wyzwań – podkreśla ks. Rafał.
Specjalne zaproszenie do młodzieży napisał bp Andrzej F. Dziuba. Czytamy w nim m.in.: „Niech tegoroczne hasło WSTAŃ, IDŹ, GŁOŚ będzie podjęte z radością, jako wezwanie do pracy nad własnym sercem. Niech odpowiedzią na pierwsze słowo – WSTAŃ – będzie aktualizacja zaproszenia wypowiedzianego przez papieża Franciszka do Was, młodych, abyśmy powstali z kanapy naszego minimalizmu. IDŹ – niech stanie się wyraźną aktywnością w naszym życiu pokazania Kościoła, który przez doświadczenia diecezjalne i nie tylko ma moc i chęć działania. A GŁOŚ – niech stanie się realizacją Jezusowego zaproszenia bycia w świecie pośród napotkanych ludzi, dając świadectwo nauczania, a jeszcze bardziej głoszenia świadectwa czynu, po którym rozpoznawać nas będą jako uczniów Chrystusa” – napisał biskup ordynariusz.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się