Nowy numer 42/2019 Archiwum

Drobiazgowa i... kosztowna

Trwa renowacja świątyni parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Większość robót odbywa się na miejscu. Ale podczas kompleksowej renowacji prowadzone są prace przy zabytkach ruchomych, m.in. ołtarzach, obrazach, ambonie, którymi zajęła się krakowska pracownia.

Ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii, wraz z ks. wikariuszem i inspektorami, klerykiem oraz szefem ministrantów, udał się do Krakowa, do pracowni firmy AC Konserwacja, która przeprowadza prace renowacyjne. Chcieli obejrzeć efekty dotychczasowych prac, które mają  przywrócić pierwotny blask zabytkom. Trzeba wspomnieć, że prowadzone zabiegi wymagają dużo cierpliwości i dokładności, ponieważ niektóre elementy były przemalowywane nawet 7-krotnie. Założeniem renowacji jest, by przywrócić im pierwotny wygląd. Stąd poprzez specjalne zabiegi technologiczne są usuwane kolejne warstwy malarskie po to, aby dotrzeć do warstwy pierwotnej. Podczas konserwacji wymieniane lub naprawiane są także zdegradowane fragmenty stolarki. Dotychczasowe działania konserwatorskie na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie.

Warto wspomnieć, że koszt remontu to duże obciążenie dla parafii. Po dużych staraniach udało się uzyskać dofinansowanie, ale nie pokrywa ono całości prac. W lipcu parafia musi opłacić kolejne faktury na ok. 2,5 mln zł. Trwa akcja „Wolontariusze remontu”, zachęcająca do wsparcia konserwacji przez osoby także spoza parafii.

Celem renowacji jest przywrócenie pierwotnego wyglądu zabytkom   Celem renowacji jest przywrócenie pierwotnego wyglądu zabytkom
Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Maz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL