Od 1 stycznia 2018r. w diecezji łowickiej powstanie nowe miasto. Sanniki, będące do tej pory wiejską miejscowością uzyskały status miasta. Prawa miejskie otrzymało także siedem innych miejscowości w Polsce.
Sanniki to miejscowość położona w zachodniej części Mazowsza między Gostyninem a Kutnem. Gminę zamieszkuje ok. 6600 osób, zaś same Sanniki liczą ok. 2200 mieszkańców. Dawniej miejscowość słynęła z wyrobu sań, głównie dla książąt płockich. Wykonawców sań nazywano „sannikami” i stąd też swoją nazwę wzięła miejscowość.
Region ten słynie z bogactwa sztuki ludowej, którą chętnie kultywują i prezentują mieszkańcy podczas ważnych uroczystości, występując w regionalnych strojach. Słynne sannickie wycinanki czy spotkania z folklorem podczas „Niedziel Sannickich” przyciągają tłumy widzów. Podobnie jak występy regionalnego zespołu pieśni i tańca.
Sanniki promują nie tylko sztukę ludową, ale także wspierają twórczość muzyki poważnej, klasycznej. Wielkim atutem miejscowości jest Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina. Kompozytor jako nastolatek przebywał w tym miejscu, niejako w sanatorium. Od 1981r. odbywają się tu koncerty chopinowskie, często połączone z recytacją poezji polskiej.
Od przyszłego roku koncerty będą odbywać się już w mieście, bo zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym 24 lipca br. w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej miejscowość Sanniki uzyskała statut miasta.
Starania o nadanie praw miejskich ruszyły 1 lutego br. Rada Gminy przyjęła uchwałę o przystąpieniu do przygotowania konsultacji, która była początkiem starań o nadanie praw miejskich. Także konsultacje lokalne miały znaczący udział w zabiegach.
Oprócz Sannik miastami staną się miejscowości: Józefów nad Wisłą i Tułowice w pow. opolskim, Otyń w pow. nowosolskim, Chełmiec w pow. nowosądeckim, Wiślica w pow. buskim, Łagów w pow. kieleckim i Radoszyce w pow. koneckim.