Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nowe miasto w diecezji!

Od 1 stycznia 2018r. w diecezji łowickiej powstanie nowe miasto. Sanniki, będące do tej pory wiejską miejscowością uzyskały status miasta. Prawa miejskie otrzymało także siedem innych miejscowości w Polsce.

Sanniki to miejscowość położona w zachodniej części Mazowsza między Gostyninem a Kutnem. Gminę zamieszkuje ok. 6600 osób, zaś same Sanniki liczą ok. 2200 mieszkańców. Dawniej miejscowość słynęła z wyrobu sań, głównie dla książąt płockich. Wykonawców sań nazywano „sannikami” i stąd też swoją nazwę wzięła miejscowość.

Region ten słynie z bogactwa sztuki ludowej, którą chętnie kultywują i prezentują mieszkańcy podczas ważnych uroczystości, występując w regionalnych strojach. Słynne sannickie wycinanki czy spotkania z folklorem podczas „Niedziel Sannickich” przyciągają tłumy widzów. Podobnie jak występy regionalnego zespołu pieśni i tańca.

Sanniki promują nie tylko sztukę ludową, ale także wspierają twórczość muzyki poważnej, klasycznej. Wielkim atutem miejscowości jest Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina. Kompozytor jako nastolatek przebywał w tym miejscu, niejako w sanatorium. Od 1981r. odbywają się tu koncerty chopinowskie, często połączone z recytacją poezji polskiej.

Od przyszłego roku koncerty będą odbywać się już w mieście, bo zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym 24 lipca br. w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej miejscowość Sanniki uzyskała statut miasta.

Starania o nadanie praw miejskich ruszyły 1 lutego br. Rada Gminy przyjęła uchwałę o przystąpieniu do przygotowania konsultacji, która była początkiem starań o nadanie praw miejskich. Także konsultacje lokalne miały znaczący udział w zabiegach.

Oprócz Sannik miastami staną się miejscowości: Józefów nad Wisłą i Tułowice w pow. opolskim, Otyń w pow. nowosolskim, Chełmiec w pow. nowosądeckim, Wiślica w pow. buskim, Łagów w pow. kieleckim i Radoszyce w pow. koneckim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL