W Kutnie 5 sierpnia po raz kolejny odbył się Festyn Saski. Na mieszkańców czekało szereg atrakcji. Impreza łączy cechy zabaw ogrodowych fetes galantes z uroczystościami przygotowywanymi na cześć króla i stanowi nawiązanie do obchodów imienin króla Augusta III powiązanych tradycyjnie z kolejnymi rocznicami ustanowienia orderu orła białego przez Augusta II Mocnego.
W Kutnie pałac podróżny dla króla Augusta III powstał w 1750 roku. W 1749 roku król August III zmienił ustaloną dotąd drogę, wiodącą z Drezna przez Wrocław do Warszawy, na trasę biegnącą starym średniowiecznym szlakiem, na którym leżało Kutno. Wraz z dworem przebywał w Kutnie kilkakrotnie. Po raz pierwszy przybył 24 kwietnia 1750 roku. 11 grudnia 1812 roku podczas odwrotu z Rosji w Pałacu przebywał Napoleon Bonaparte. Postój spowodowany był uszkodzeniem sań, a cesarz został podjęty obiadem, wyjechał z Kutna zauroczony gościnnością żony podprefekta. Epizod francuski utrwalił się w świadomości mieszkańców, bowiem budynek ten nazywano jeszcze w okresie międzywojennym „domem napoleońskim” bądź „francuskim”.
Z tej okazji przez ulicę Królewską przeszedł barwny orszak wraz z królem i jego małżonką, którzy podążali od kościoła św. Wawrzyńca do pałacu by odpocząć po podróży. Orszak przemieszczał się w asyście wojska, a także, ku uciesze najmłodszych, kuglarzy. Mieszkańcy witali go brawami. Najmłodsi obejrzeli bajkę barokową „Czerwony Kapturek” w wykonaniu zespołu Tańca Dawnego Corona Florum. Odważni mogli spróbować swoich sił w kaligrafii. Wyjątkowym wydarzeniem podczas tegorocznej imprezy był debiutancki występ Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego, która stara się rozpowszechniać historie i zwyczaje czasów saskich. Grupy rekonstrukcyjne, które przyjechały na festyn nocowały w Oporowie. Wśród uczestników nie zabrakło obcokrajowców.
Muzeum Regionalne stara się przywrócić dawną świetność pałacu w Kutnie zarówno po pożarze z 2003 roku jak i wcześniejszym wykorzystywaniu pałacu na sklepu i lokale prywatne.