W niedzielę 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego wyruszyła z Łowicza XXII Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę. Na pątniczy szlak wyszło blisko tysiąca osób. Część z nich z racji na wolny dzień od pracy zdecydowało się przejść tylko pierwszy odcinek z Łowicza do Makowa.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są trzy słowa: "Wstań, Idź, Głoś”. Przed wyruszeniem w drogę pielgrzymi z całej diecezji spotkali się w bazylice katedralnej na uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Razem z ordynariuszem modlili się także biskupi: Wojciech Osial i Józef Zawitkowski, a także rzesza księży wśród których większość to przewodnicy poszczególnych grup.
W nawiązaniu do Ewangelii, w której czytany był opis Przemienienia Pańskiego biskup podkreślił, że to niezwykłe miejsce (Góra Tabor) przywołać jeszcze inne góry, które do niej prowadzą. – Jako cząstki Kościoła mamy wstać iść i głosić zdążając do wspaniałej góry, Jasnej Góry, dziękując Maryi za Jej nawiedzenie nas, naszej diecezji. Idąc do Niej, jako pielgrzymi, tak jak Ona pielgrzymowała od parafii do parafii zanieście Jej nasze podziękowanie za dar nawiedzenia, ufając, że jego owoce umocnią naszą wiarę w Jedynego Umiłowanego Syna, którego chcemy słuchać, za którym chcemy iść i którego naukę chcemy głosić – mówił ordynariusz łowicki. Wyjaśniając hasło pielgrzymki ordynariusz zauważył, że używając gramatyki jest to tryb rozkazujący, wobec, którego nie ma wyboru. Oczekiwanie spełnienia trzech słów nie jest bezpodstawne, bo to Bóg daje siły do wstania i moc do głoszenia, świadectwa. On formułując takie oczekiwanie wobec nas nie zostawia nas samych – podkreślał bp Dziuba.
W tym roku zaszczyt przewodzenia XXII ŁPPM przypadł grupie fioletowej, idącej pod wodzą ks. Rafała Babickiego, w której pielgrzymują pątnicy ze Skierniewic i okolic. Do rogatek miasta pątników odprowadzili bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial, a także burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i proboszczem parafii katedralnej ks. Robert Kwatek.
Jak zwykle pątnicy ponieśli na swoich ramionach duży drewniany krzyż z napisem: „Za siebie i za bliźniego” oraz różaniec. W każdej grupie o jej kolorze świadczyły flagi, banery, koszulki i różne gadżety. Przez dziewięć dni pielgrzymi pokonają ponad
– Już po raz czwarty wyruszam z ŁPPM na jasną Górę – mówi Justyna Wasilewska. Zastanawiając się nad hasłem pielgrzymki myślę, że jest to wezwanie dla nas młodych ludzi do odwagi. Z tego, co obserwujemy w dzisiejszych czasach chodzenie na pielgrzymkę, czy uczestniczenie w życiu chrześcijańskim nie jest popularne. Słowa te odbieramy, jako ruch ku odwadze by głosić. Z roku na rok Matka Boża staje się nam coraz bliższa, bo Ona wysłuchuje nasze prośmy – dodaje Justyna.