Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dzień I - Abraham

Czasami bywa tak, że nasza rodzina - czy to rodzice, czy to kuzyni, czasami nasze rodzeństwo - przykleja nam jakąś łatę, czy robi z nas kogoś, kim tak naprawdę nie jesteśmy.

Dominikanin o. Tomasz Nowak w swoich konferencjach dla pielgrzymów ukazuje postacie z Biblii. Ich postawa rzuca światło również na nasze życie. Pierwszego dnia pątniczej wędrówki skoncentrował się na Abrahamie, właściwie Abramie, który spotkał Boga, i Bóg mu powiedział, żeby wyszedł z tej ziemi, w której żyje, do kraju, który mu ukaże.

"Pan rzekł do Abrama: »Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię. Staniesz się błogosławieństwem. Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi«. Abram udał się w drogę, jak mu Pan rozkazał, a z nim poszedł i Lot. Abram miał siedemdziesiąt pięć lat, gdy wyszedł z Haranu" (Rdz 12, 1-4).

- Widzicie, że Abram został powołany czy posłany w podeszłym już wieku. Chociaż żył wiele lat, to tak naprawdę nie wiemy, jak to było. Na pewno był starszy niż większość z was, ale był na tyle młody, że był w stanie usłyszeć takie słowa, żeby zostawił to wszystko, co ma, czym żyje tu i teraz, i wyszedł do całkiem nowego świata, zaczął całkiem nowe życie. To jest, myślę, bardzo ważne dla każdego z nas, a szczególnie dla młodych ludzi, którzy w naturalny sposób układają sobie życie po swojemu - mówił o. Tomasz. - Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, co - myślę - jest bardzo ważne, a co może być dla wielu z nas jakimś obciążeniem. Myślę konkretnie o tej sytuacji, z której wychodzimy, czyli o naszym domu, o naszej rodzinie, w której żyjemy. Nie jest tak, że jesteśmy białą kartką i wszystko zaczynamy od początku, tylko jesteśmy w jakiś sposób dziedzicami właśnie swojej rodziny, tych wszystkich zwyczajów, tych wszystkich rzeczy, które w naszej rodzinie po prostu mają miejsce, czy to się działy, czy się dzieją.

Cała konferencja do wysłuchania poniżej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama