Wizytówką Żyrardowa jest XIX-wieczna osada fabryczna, wybudowana przez założycieli miasta obok rozwijającej się fabryki lniarskiej. Jest ona przykładem miasta przemysłowego zaprojektowanego i zrealizowanego z niebywałym rozmachem. W czasie wakacji Muzeum Lniarstwa znów tętni życiem.
Wszystko dzięki projektowi „Industrialna Fabryka Talentów - odtworzenie fragmentu tradycji poprzemysłowej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, który realizowany jest przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego. Zajęcia prowadzone są dzięki dofinansowaniu z kasy samorządu województwa mazowieckiego.
Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Przez 10 tygodni w dawnej fabryce trwają zajęcia z projektowania, tkania i szycia. Uczestnicy pod okiem specjalistów mogą samodzielnie stworzyć gotowe wyroby z użyciem lnianych tkanin.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia odbywają się kilku cyklach. W poniedziałki jest projektowanie i szycie odzieży lnianej. Uczestniczki podczas kolejnych zajęć samodzielnie wykonają sukienkę, spódnicę czy bluzkę. Cykl zawiera szkicowanie, przygotowywanie wykroju na kalce, przenoszenie go na materiał, fastrygowanie. Projekt zakończy się szyciem na maszynach szwalniczych oraz wykańczaniem.
Uczestnicy drugiego cyklu warsztatów nauczą się projektowania, szycia i wykańczania lnianych dodatków użytkowych, wykonując od początku do końca konkretny produkt. Dotychczas udało im się już uszyć m.in. lniane torby, małe kosmetyczki i fartuchy. W programie jest także wykonanie biżuterii czy maskotek dziecięcych.
Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych, którzy w każdą środę w ramach zajęć mogą m.in. stosować metodę sitodruku, tkać na ręcznych krosnach drewnianych czy wykonywać prace z użyciem tkaniny lnianej i innych dodatków.
W muzeum organizowane są także pokazowe warsztaty z tkania na mechanicznym krośnie typu STB. Prowadzone są przez tkaczy, którzy przed laty pracowali w żyrardowskich Zakładach Lniarskich.