Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dzień VIII - Maryja

- To jest chyba oczywiste, że ostatnią konferencję będę mówił o Maryi. To jest Ta, która w moim przekonaniu, w 100 procentach wypełnia to hasło, które nosi tegoroczna pielgrzymka, czyli "Wstań - Idź - Głoś" - mówi o. Tomasz Nowak OP.

Dominikanin w swoich konferencjach dla pielgrzymów ukazuje postacie z Biblii. W dzień poprzedzający wejście pątników na Jasną Górę skoncentrował się na osobie Maryi.

- Mówię z takim entuzjazmem o Matce Bożej, bo dość późno odkryłem, że Ona jest również moją Matką. Choć tak, jak wspominałem na początku, chodziłem na pielgrzymki wielokrotnie, ale w pewnym momencie rzeczywiście doświadczyłem trudu, że nie za bardzo wiem, kto to jest Maryja. Nie za bardzo wiem, do kogo się modlę, nie za bardzo wiem, do kogo idę? Kim Ona konkretnie dla mnie jest? Wiedziałem, że jest Matką Bożą, wiedziałem, że jest wielką orędowniczką, wiedziałem o Jej znaczeniu dla naszego narodu i dla całego świata. Jednocześnie nie miałem z Nią osobistej relacji, jak z mamą. Może dlatego, że dość późno ją odnalazłem jako Mamę, teraz bardzo lubię o Niej opowiadać i zaświadczam o tym, że naprawdę jest tak niezwykłą osobą, tak niezwykłą kobietą. Ogromnie delikatną i subtelną, a jednocześnie ogromnie mocną, tak mocną, że wszystkie diabły przed Nią drżą. To jest też niezwykły kontekst, niezwykły poziom wrażliwości, którą możemy znaleźć w Maryi. Jakiejś kobiecości, która łączy w sobie te niezwykłe tajemnice, że pyta o konkrety, że interesuje Ją wszystko w detalach, a jednocześnie ma ogromne horyzonty. Czasami my, mężczyźni, potrzebujemy takiego ukonkretnienia - mówi o. Tomasz.

Cała konferencja do wysłuchania poniżej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama