Odpust w katedrze łowickiej. Organista Jerzy Filipowicz skomponował specjalnie na tę uroczystość utwór - radosne uwielbienie na cześć Maryi.
15 sierpnia w parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu odbył się odpust. Uroczystość ku czci patronki połączona była z lokalnymi obchodami Święta Wojska Polskiego. Stąd obecność na Sumie pocztów sztandarowych, władz samorządowych i komendantów służb mundurowych. Przyszli do katedry przy dźwiękach Orkiestry Miasta Łowicza. Przemarsz rozpoczęli przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Podrzecznej, gdzie złożono kwiaty.
Wchodzących do katedry przywitał śpiew młodych kantorów. Wykonali pieśń "Już się anjeli wiesielą" autorstwa Władysława z Gielniowa, średniowiecznego poety i pieśniarza. Kilkaset lat po śmierci został ogłoszony błogosławionym. Odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Tę pieśń napisał specjalnie na święto Wniebowzięcia NMP. Utwór opowiada o zaśnięciu Maryi i przeniesieniu Jej do nieba.
Wykonanie tej starodawnej pieśni to pomysł katedralnego organisty J. Filipowicza. To jednak nie koniec muzycznych nawiązań do uroczystości ku czci Maryi. - Pomyślałem sobie, żeby taką klamrę stworzyć między starymi a nowymi czasy - mówi organista. Na dziękczynienie po Komunii św. zabrzmiał utwór "Assumptio Mariae", skomponowany przez niego. J. Filipowiczowi towarzyszyła skrzypaczka Weronika Mońka oraz na instrumentach perkusyjnych - Dawid Dutkiewicz i Klaudia Mazur z miejskiej orkiestry.
To pierwszy utwór po wielu latach skomponowany na uroczystość kościelną, który swoje prawykonanie miał w katedrze łowickiej. J. Filipowicz nawiązał w ten sposób do tradycji muzycznych tego miejsca. W świątyni, niegdyś kolegiacie prymasowskiej, swoje kompozycje prezentował m.in. Mikołaj Zieleński, wybitny kompozytor przełomu XVI i XVII w., który był organistą i kapelmistrzem na dworze prymasa Polski Wojciecha Baranowskiego. Prymasi, mający w Łowiczu swoją rezydencję, znani byli ze sprawowania artystycznego mecenatu.
Tegoroczną Sumę odpustową odprawił o. Józef Łągwa SJ, znana postać Solidarności, prześladowany przez reżim komunistyczny, obecnie związany z łódzkim ośrodkiem duszpasterskim jezuitów. Miejskie uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego zakończyły się po Mszy św. przed ustawionymi w pobliżu katedry pomnikami - Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość oraz św. Jana Pawła II.