Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rycerze na zamku

W Łęczycy odbywa się XIX Międzynarodowy Turniej Rycerski. Patronat nad turniejem objęli: Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego i Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki.

Tegoroczny Turniej rozpoczął barwny orszak, który przeszedł ulicami miasta. Wzięli w nim udział wszyscy uczestnicy turniejowych zmagań. Pochód tradycyjnie zamykali rycerze konni. Po raz pierwszy w Łęczycy gościli rycerze z Polskiej Rewii Konnej, którzy zaprezentowali się m. in. w walkach na miecze i w kruszeniu kopii.

Goście i mieszkańcy mogli także podziwiać ewolucje kaskaderskie, wykonywane na koniu w pełnym galopie. Po raz pierwszy na dziedzińcu zamkowym pojawiła się Akademia Szermierzy. Jej członkowie zaprezentowali układy inspirowane średniowiecznymi technikami walki mieczem. Swój debiut w Łęczycy miał także Teatr „Gry i Ludzie”. Artyści wystawili przedstawienie „Błazeńskie figle”. Spektakl wprowadził widzów w atmosferę średniowiecznych widowisk jarmarcznych i  przybliżył  życie ówczesnych artystów, stawiających na niezależność i swobodę.

Po rocznej przerwie znów można było podziwiać umiejętności jeździeckie i celne oko łuczniczki konnej – Anny Sokólskiej. Podczas 19. edycji turnieju nie zabrało stałych gości Łuczników św. Jerzego, którzy posiadają przywilej ogłaszania rozpoczęcia Turnieju. Wspomniani Łucznicy byli także autorami prezentacji artyleryjskiej broni palnej czarno - prochowej.

Na rynku przed Urzędem Miasta jak zwykle zorganizowano średniowieczny piknik. Potyczki rycerskie, pokazy i zabawy plebejskie zaplanowano także na niedzielę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama