Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nowe gwiozdy

W niedzielę 3 września Aleja Gwiozd Łowickich powiększyła się o kolejne 4 pamiątkowe tablice. Kolejny rok z rzędu z 30 wniosków nagrodzono 4 osobowości - dwie w kategorii twórczości ludowej i dwie w upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury ludowej.

Pierwsze "gwiozdy" odsłonięte zostały w 2011 roku. Od tamtego czasu Łowicz honoruje unikatową działalność twórców ludowych, którzy rozpowszechniają dziedzictwo miasta w różny sposób. Dziś swoje tablice odsłonili: Danuta Kasprzak, rzeźbiarka i hafciarka z Poznania, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Edward Bednarek, łowicki muzyk związany z wieloma ludowymi zespołami, oraz wyróżniona pośmiertnie Genowefa Miazek, hafciarka z Różyc. Tablicę pani Genowefy odsłoniły jej dzieci. Nagrody wręczyli burmistrz miasta Krzysztof Jan Kaliński oraz przewodnicząca komisji opiniodawczo-doradczej Anna Staniszewska.

"Gwiozda" to charakterystyczny typ wycinanek łowickich. Jej historia sięga XIX wieku, wtedy dekorowano nią wnętrza chałup dawnego Księstwa Łowickiego. Jest to okrągła wycinanka, którą zdobią symetryczne elementy roślinne oraz zwierzęce. Tablice na Starym Rynku w Łowiczu składają się z okrągłych księżackich wycinanek przykrytych szkłem hartowanym, które są wmurowywane w bruk. Autorką samych wycinanek jest Danuta Wojda pochodząca z Łowicza, która od początku inicjatywy uroczystości jest twórczynią dzieł.

- W tym roku nasze miasto skończyło 881 lat, te "gwiozdy" pozostaną na kolejne 881 lat. Jest to wpisanie państwa w historię - tymi słowami całą uroczystość posumował burmistrz Łowicza.

Po odsłonięciu pamiątkowych tablic dalsza część uroczystości kontynuowana była w sali Barokowej łowickiego Muzeum. Zebrani wysłuchali tam okolicznościowych przemówień najbliższych z rodzin uhonorowanych oraz występu rodzeństwa Mońków - Weroniki i Szymona, a także Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy". Tego dnia można było również kupić specjalne znaczki pocztowe, które zostały przygotowane przez Pocztę Polską z okazji tej uroczystości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL